strona startowa witryny Biblioteki Głównej Politechniki Warszawskiej

Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej - Artykuł

Biblioteka w czasie majówki
nieczynne
Kolekcja czasopism z rodziny Science
Dostęp testowy do 6 czerwca 2025 r.
Baza Inspec with Full Text
dostęp testowy do 30 kwietnia 2025 r.
Nowy projekt SON
Najstarsze doktoraty PW - opracowanie i digitalizacja
Baza Petroleum Source
dostęp testowy do 30 kwietnia 2025 r.

Opracowanie i digitalizacja rozpraw doktorskich Politechniki Warszawskiej za lata 50. i 60. XX

flaga i godło Rzeczypospolitej Polskiej logotyp Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej przystępuje do realizacji projektu pt.: „Opracowanie i digitalizacja rozpraw doktorskich Politechniki Warszawskiej za lata 50. i 60. XX”, na który otrzymała dofinansowanie w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II” – moduł: Wsparcie dla bibliotek naukowych (BIBL/SP/0017/2024/02).

Celem projektu jest udostępnienie i upowszechnienie oraz ochrona archiwalnych materiałów bibliotecznych w postaci 900 najstarszych zachowanych prac doktorskich Politechniki Warszawskiej obejmujących lata 50. i 60. XX w. Wielu spośród ich autorów to pionierzy w swojej dyscyplinie badawczej, promotorzy i mentorzy współczesnych badaczy, doceniani przez środowiska naukowe. Wśród wybranych do projektu rozpraw doktorskich znajdują się najstarsze zachowane rozprawy bronione na Politechnice Warszawskiej po II wojnie światowej, ukazujące stan i rozwój polskiej nauki i techniki w owych czasach. W gronie autorów rozpraw znajdują się uznani ludzie polskiej nauki, związani zawodowo z Politechniką Warszawską, m.in. profesorowie: Stefan Bernas (1919-1983), Stanisław Bolkowski (1930-2023), Marek Dietrich (1934-2009), Jan Ebert (1931-), Tadeusz Kaczorek (1932-), Jerzy Owczarek (1926-1993), Henryk Tunia (1925-2023) oraz mający znaczące osiągnięcia naukowo-badawcze oraz organizacyjne w innych uczelniach i ośrodkach naukowych, m.in. profesorowie: Andrzej Hopfer (1933-2023), Stanisław Kuś (1925-2020), Henryk Przewłocki (1937- ), Jerzy Roszak (1916-1993), Andrzej Wolski (1924-2011).

W ramach projektu podjęte zostaną działania związane z opracowaniem, digitalizacją oraz udostępnieniem i upowszechnieniem wersji cyfrowych wskazanych do projektu rozpraw doktorskich.

Projekt będzie realizowany przez zespół pracowników Biblioteki Głównej Politechniki Warszawskiej (BG PW). Termin realizacji: 1.10.2024 – 31.03.2026.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II” – moduł: Wsparcie dla bibliotek naukowych.

Opracowanie i digitalizacja kolekcji fotografii konkursowych SARP z drugiej połowy XX wieku

flaga i godło Rzeczypospolitej Polskiej logotyp Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej przystępuje do realizacji projektu pt.: „Opracowanie i digitalizacja kolekcji fotografii konkursowych SARP z drugiej połowy XX wieku, na który otrzymała dofinansowanie w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II” - moduł: Wsparcie dla bibliotek naukowych (BIBL/SP/0018/2024/02).

Celem projektu jest udostępnienie i upowszechnienie oraz ochrona zbioru 2 200 fotografii czarno-białych wybranych projektów architektonicznych, nadsyłanych na konkursy ogłaszane przez Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) i Towarzystwo Urbanistów Polskich (TUP) w latach 1957-1977. Wśród wybranych do projektu zdjęć znajdują się fotografie prac konkursowych uznanych architektów i urbanistów polskich, np. Jana Godlewskiego (1941- ), Mariana Fikusa (1938- ), Jerzego Gurawskiego (1935-2022), Jerzego Buszkiewicza (1930-2000), Małgorzaty Handzelewicz-Wacławek (1922-1996), Zdzisława Lipskiego (1934-2008), Jakuba Leona Wujka (1937-2014), Wojciecha Zabłockiego (1930-2020), Zbigniewa Konrada Parandowskiego (1929-2017), Jana Macieja Chmielewskiego (1941- ), Kazimierza Balda (1933-2020), Zdzisława Hryniaka (1930-2008), Andrzeja Gruszeckiego (1928-2008), Witolda Cęckiewicza (1924-2023), Jerzego Skrzypczaka (1929-2018) i innych. Tematyka prac jest zróżnicowana, obejmuje zarówno projekty budynków użyteczności publicznej, jak i zagospodarowania przestrzennego terenów miast. Na zdjęciach uwiecznione zostały zarówno widoki terenów pod zabudowę, plany architektoniczne (rysunki, rzuty, przekroje), jak i makiety obiektów.

W ramach projektu podjęte zostaną działania związane z opracowaniem, digitalizacją oraz udostępnieniem i upowszechnieniem wersji cyfrowych wskazanych do projektu fotografii.

Projekt będzie realizowany przez zespół pracowników Biblioteki Głównej Politechniki Warszawskiej (BG PW). Termin realizacji: 1.10.2024 – 31.03.2026.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II” – moduł: Wsparcie dla bibliotek naukowych.

Opracowanie zbiorów bibliotecznych Biblioteki Wydziału Architektury PW

flaga i godło Rzeczypospolitej Polskiej logotyp Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Miło nam poinformować, że właśnie zakończyliśmy projekt mający na celu opracowanie i udostępnienie unikatowego zbioru Biblioteki Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. W jego ramach skatalogowano ponad 1000 pozycji, a następnie umieszczono w Bibliotece Cyfrowej PW. W kolekcji znajdują się m.in. unikatowe książki i broszury z czasów przedwojennych, diapozytywy przedstawiające miasta w USA i Europie pierwszej połowy XX wieku, prace Zygmunta Kamińskiego, rysunki Jana Matejki, a także fotografie małżeństwa Wejchertów i Władysława Jastrzębskiego oraz wiele innych prac plastycznych, książek czy opracowań. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z tymi ciekawymi materiałami!

Biblioteka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej we współpracy z Biblioteką Główną PW zakończyła realizację projektu pt.: „Opracowanie zbiorów bibliotecznych Biblioteki Wydziału Architektury Politechniki Warszawskie”, na który otrzymała dofinansowanie w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II moduł: Wsparcie dla bibliotek naukowych” (BIBL/SP/0061/2023/01). Projekt był prowadzony w okresie 1.10.2023 – 30.11.2024, a jego celem było udostępnienie unikatowego zbioru Biblioteki Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

W ramach projektu skatalogowano i zeskanowano ponad 1000 obiektów, umieszczono opracowane metadane w Centralnym Katalogu Zbiorów Bibliotek PW oraz Centralnym Katalogu Zbiorów Polskich Bibliotek Naukowych NUKAT. Zeskanowany zbiór zarchiwizowano w postaci cyfrowej na urządzeniu pamięci masowej, a oryginały zdjęć zabezpieczono. Końcowym efektem było umieszczenie wszystkich obiektów cyfrowych wraz z metadanymi w Bibliotece Cyfrowej PW w podkolekcji: „Kolekcja Biblioteki Wydziału Architektury PW” :

Materiały zostały uporządkowane według następującej struktury:

  1. Książki i broszury: Zbiór przedwojennych broszur i książek o tematyce architektonicznej. Są w tym zasobie książki na temat historii polskiej architektury i urbanistyki, dziejów budownictwa w Polsce. Kolekcja zawiera również maszynopisy i rękopisy z wykładów z XIX i pierwszej połowy XX wieku.
  2. Diapozytywy ze zbiorów Katedry Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej: Kolekcja diapozytywów przedstawiająca miasta w Stanach Zjednoczonych m.in. Boston, Washington, Detroit oraz miasta w Europie m.in. Wiedeń, Berlin, Mediolan, Sztokholm, Wilno, Kraków, Jelenia Góra w pierwszej połowie XX wieku.
  3. Kolekcja Zygmunta Kamińskiego: Kolekcja prac polskiego architekta profesora Zygmunta Kamińskiego z różnych okresów twórczości, obejmująca m.in. rysunki, akwarele, drzeworyty, grafiki i fotografie.
  4. Fotografie i negatywy z kolekcji Wejchertów: Fotografie i negatywy z kolekcji polskich architektów profesor Hanny Adamczewskiej-Wejchert i profesora Kazimierza Wejcherta wykonane w latach 50-tych XX przedstawiające obiekty architektoniczne zaprojektowane w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku w Polsce.
  5. Fotografie Wł. Jastrzębskiego: Przedwojenne fotografie autorstwa architekta Władysława Jastrzębskiego przedstawiające członków Koła Architektów w Warszawie.
  6. Inne dokumenty ikonograficzne: Zbiór wybranych akwareli, rysunków i grafik różnych autorów z kolekcji znajdującej się w posiadaniu Biblioteki Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z tymi ciekawymi materiałami!

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

Repozytorium danych badawczych PW

Repozytorium danych badawczych PW

grafika wektorowa

© 2025 Politechnika Warszawska,

Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej, Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Polityka prywatności | Linki dla bibliotekarzy | Mapa strony