Open Access - finansowanie
- Wprowadzenie
- Elsevier
- Springer
- ACM
- ACS
- RSC
- Emerald
- IoP
- Science
- Taylor & Francis
- Cambridge University Press
- IDUB Open Science
Wprowadzenie
Open Access (OA)
Publikacja artykułu w modelu gold open acces w prestiżowym czasopiśmie wiąże się koniecznością pokrycia kosztów wydawniczych (tzw. APC- Article Processing Charge). Opłata APC ma pokryć oprócz standardowych procesów redakcyjnych, także koszty administracji i zarządzania recenzjami, produkcji artykułów w formacie PDF czy udostępniania publikacji na serwerze wydawcy. Wydatek ten pokrywają autorzy publikacji lub instytucje ich finansujące. W zależności od wydawnictwa może on wynosić od 1 000 do 5 000 EUR, USD, CHF.
Publikowanie w otwartym dostępie może zostać sfinansowane z:
- Grantów projektów naukowych
- Programów publikowania otwartego w ramach licencji:
- krajowych (Elsevier A, Springer)
- konsorcyjnych (np. ACS, RSC, IoP, CUP)
- Programów uczelnianych (np. IDUB Open Science - w przypadku artykułów, których opublikowanie nie może zostać w pełni sfinansowane w ramach programów krajowych i konsorcyjnych)
W kolejnych zakładkach szczegółowo opisano poszczególne programy.
W przypadku pytań prosimy o kontakt z Oddziałem Informacji Naukowej i Analiz Bibliometrycznych: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; tel. 22 234 7300
Elsevier
Program publikowania otwartego Elsevier w ramach licencji krajowej
Program został zamknięty po wykorzystaniu puli 1013 artykułów na 2024 r. Wznowienie programu jest planowane na 1. kwartał 2025 r. po podpisaniu nowej umowy na licencję krajową Elsevier. Program będzie obejmował artykuły wysłane do czasopism już w 2025 r. Lista czasopism objętych programem najprawdopodobniej pozostanie taka sama jak w 2024 r.
Autorzy kwalifikujący się do programu:
- autor korespondencyjny afiliowany w Politechnice Warszawskiej. W procesie publikacyjnym zaleca się podawanie adresu e-mail w domenie instytucji (@pw.edu.pl).
- wg umowy autor korespondencyjny jest jedynym autorem, który zarządza procesem publikacji artykułu od przesłania do akceptacji i prowadzi korespondencję w tej sprawie z Elsevier.
Umowa na licencję krajową Elsevier 2022-2024 obejmuje publikację artykułów, które są zwolnione z opłaty Article Processing Charge (APC). Roczna pula tego programu wynosi obecnie 1013 artykułów.
- Program dostępny jest dla artykułów wysłanych do czasopism w roku 2024 i można z niego skorzystać dopiero po zaakceptowaniu artykułu do publikacji, jeśli pula programu nie została wyczerpana (informacja o możliwym rabacie, którą autorzy widzą składając manuskrypt do czasopisma jest jedynie sygnałem, że publikacja spełnia podstawowe kryteria programu).
Program w 2024 r. obejmuje 1102 czasopisma hybrydowe (aktualizacja 08.08.2024 r.) pochodzące z 7 kolekcji tematycznych Science Direct zgodnie z ograniczeniem licencji krajowej wprowadzonym w grudniu 2022: Biochemistry, Genetics and Molecular Biology, Computer Science, Engineering, Health Sciences, Immunology and Microbiology, Mathematics i Physics and Astronomy; oraz z grupy Lancet.
Program nie obejmuje czasopism gold open access i niektórych czasopism współwydawanych przez Elsevier, w których publikacje otwarte są finansowane na specjalnych zasadach i nie mogą być realizowane w ramach programu krajowego. Programy obejmują następujące typy artykułów: Case Reports, Data, Full Length Articles, Micro Articles, Software, Reviews, Replication Study, Short Communications, Short Surveys, Videos, Practice Guidelines i Protocols.
Jedyną opłatą objętą programem jest Article Processing Charge (APC). Autorzy publikujący w programie są zwolnieni z opłaty APC, co jest prezentowane przez Elsevier w formularzu Rigts and Access jako 100% rabat.
Opłaty za dodatkowe usługi, które mogą być zamówione przez autora (odbitki, kolorowe rysunki w wersji drukowanej itp.) są rozliczane osobno, na koszt autora i bez zniżki. Autor otrzymuje za te usługi osobną fakturę.
W kwestii przebiegu weryfikacji artykułów zgłoszonych do programu informujemy, że:
- informacja o artykule jest przesyłana przez Elsevier do lokalnego administratora w PW (mail do kontaktu:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., który za pomocą konta w systemie EOAP dokonuje weryfikacji, czy autor jest afiliowany w instytucji oraz czy wskazał tę afiliację na stronie tytułowej artykułu. W razie wątpliwości lokalny administrator kontaktuje się z autorem.
- W przypadku problemów z fakturą wystawianą na dane wprowadzone przez autora, autor może to zgłosić do Elsevier na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Springer
Program publikowania otwartego Springer w ramach licencji krajowej
Zostało wykorzystane 922 artykułów z puli 1363 artykułów na 2024 r. (aktualizacja 04.10.2024).
Autorzy kwalifikujący się do programu:
- autor korespondencyjny afiliowany w Politechnice Warszawskiej. W procesie publikacyjnym zaleca się podawanie adresu e-mail w domenie instytucji (@pw.edu.pl).
Program Springer Open Choice obejmuje:
- hybrydowe czasopisma Springer. Lista ta obejmuje 1983 czasopism hybrydowych z podstawowej kolekcji Springer oraz 20 czasopism hybrydowych ADIS, patrz katalog 2024 (zaktualizowany 08.04.2024). Program nie uwzględnia czasopism otwartych BioMed Central oraz SpringerOpen
- artykuły typu OriginalPaper, ReviewPaper, BriefCommunication oraz ContinuingEducation. Program nie obejmuje EditorialNotes, News, Letters.
Program umożliwia publikowanie artykułów otwartych na licencji CC BY w czasopismach hybrydowych Springer.
Koszty publikacji artykułów w ramach programu są pokrywane z opłaty za licencję krajową Springer ze środków MEiN.
W 2023 r. do 26 kwietnia dostępna była niewykorzystana część (496 artykułów) z puli z 2022 r. oraz później nowa pula 1350 artykułów.
W przypadku programu Springer istotna jest data przyjęcia artykułu do publikacji - wtedy (jeśli pula dostępnych APC nie zostanie wyczerpana) artykuł może być włączony do programu. Data wysłania artykułu nie ma znaczenia (w przeciwieństwie do programu OA Elsevier).
Jak skorzystac z Programu?
Prezentacja formularza dla autorów Open Access Systems Solution
Procedura decydująca o publikowaniu otwartym rozpoczyna się po pozytywnym zrecenzowaniu artykułu. Autor korespondencyjny otrzymuje email, który zawiera link służący do zakończenia procesu publikacji. Link prowadzi na stronę, na której należy kliknąć ‘Request login email’ (patrz prezentacja, str. 3), po czym autor otrzyma drugi email z linkiem do formularza Open Access Systems Solution. W formularzu autor korespondencyjny musi wskazać swoją afiliację (patrz prezentacja, str. 5) na liście, która zawiera instytucje objęte umowami na publikowanie otwarte ze Springerem. Wybrana afiliacja musi być jedną z afiliacji autora podanych w artykule. Na liście w formularzu występują nazwy angielskie polskich instytucji, ale wybór z tej listy służy wyłącznie potwierdzeniu afiliacji przez autora, natomiast w artykule może występować nazwa instytucji w dowolnej wersji językowej. Jeśli w momencie wypełniania formularza pula artykułów w programie na danych rok nie jest jeszcze wyczerpana i system rozpozna wybraną instytucję jako należącą do programu, to formularz wyświetli informację “Open access at no cost to you” (patrz prezentacja, str. 6), która dotyczy umowy krajowej obejmującej wszystkie polskie instytucje akademickie zgłoszone do licencji Springer. Po kliknięciu w ‘Yes, submit for approval’ informacja o artykule zostanie wysłana do lokalnego administratora w instytucji w celu weryfikcaji afiliacji. O wyniku weryfikacji autor zostanie powiadomiony emailem (patrz prezentacja, str. 9). Akceptacja publikacji w programie OA oznacza, że koszt publikacji zostanie pokryty z opłaty za licencję krajową wniesioną do Springera przez ICM i finansowaną ze środków MEiN.
Po wypełnieniu przez autora korespondencyjnego formularza Open Access Systems Solution informacje o artykule wraz z danymi podanymi przez autora korespondencyjnego zostaną w ciągu 2 dni przesłane do lokalnego administratora w PW (mail do kontaktu:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), który za pomocą konta w systemie Article Approval Service (AAS) dokona weryfikacji, czy autor jest afiliowany w instytucji oraz czy wskazał tę afiliację na stronie tytułowej artykułu. W razie wątpliwości lokalny administrator kontaktuje się z autorem.
Opisana powyżej procedura jest wykorzystywana przez Springera do obsługi większości czasopism hybrydowych, za wyjątkiem niektórych czasopism, które na liście czasopism w kolumnie J zostały oznaczone jako niestandardowe. W przypadku tych czasopism autor korespondencyjny otrzyma specjalne instrukcje postępowania od redakcji. Także w takim przypadku informacja o artykule zostanie wysłana do lokalnego administratora w instytucji w celu weryfikcaji afiliacji.
Informacje o programie są także dostępne na stronie ICM - Wirtualna Biblioteka Nauki.
ACM
Program publikowania otwartego w ramach licencji konsorcyjnej ACM (Association for Computing Machinery)
Autorzy kwalifikujący się do programu:
- autor korespondencyjny afiliowany w Politechnice Warszawskiej. W procesie publikacyjnym zaleca się podawanie adresu e-mail w domenie instytucji (@pw.edu.pl).
Program obejmuje:
- czasopisma, magazyny i materiały konferencyjne ACM
Program pozwala na publikację otwartą bez opłat: nieograniczonej liczby artykułów w formie Open Access dla pracowników PW.
ACS
Program publikowania otwartego w ramach licencji konsorcyjnej ACS 2023-2025
Program został zamknięty po wykorzystaniu puli 398 artykułów na 2024 r. Program zostanie wznowiony 1 stycznia 2025 r. z nową pulą.
Autorzy kwalifikujący się do programu:
- autor korespondencyjny afiliowany w Politechnice Warszawskiej. W procesie publikacyjnym zaleca się podawanie adresu e-mail w domenie instytucji (@pw.edu.pl).
Program obejmuje:
- 86 czasopism wydawanych przez ACS (wszystkie tytuły z listy czasopism dostępnych w roku 2024 objęte są programem publikowania otwartego), w tym 70 czasopism hybrydowych i 16 czasopism otwartych.
- wszystkie typy artykułów za wyjątkiem: Additions and Corrections, Expressions of Concern, Retraction, In This Issue, Introducing our Authors.
Program pozwala na publikację otwartą bez opłat:
- na licencji CC-BY
- 398 artykułów w skali kraju. Pula nie jest rozdzielona na instytucje i artykuły są włączane do programu w kolejności przyjęcia do publikacji
Uwaga: decyduje data “Manuscript Acceptance Date” określana czasem w artykułach jako “Revised".
Więcej informacji dotyczących publikowania
Autorzy, którzy wysyłają artykuły do recenzji w czasopiśmie ACS, powinni zwrócić uwagę, że na tym etapie (“online manuscript submission process”) wypełniają formularz on-line, w którym powinni wybrać swoją afiliację z listy instytucji. Po zaakceptowaniu artykułu do publikacji autor wypełnia formularz Journal Publishing Agreement (JPA). Formularz automatycznie rozpoznaje na podstawie wcześniej wskazanej afiliacji, czy artykuł jest uprawniony do programu i oferuje autorowi publikację OA w ramach programu z zachowaniem praw autorskich. Autor może także zrezygnować z praw autorskich, co nie wyklucza z programu, ale nie jest rekomendowane przez ICM, lub wybrać publikację w modelu tradycyjnym. W przypadku wyboru przez autora publikacji OA, system przesyła informację o artykule do ICM, który sprawdza, czy odpowiednia afiliacja jest podana w artykule, oraz potwierdza włączenie artukułu do programu. Autorzy, którzy po akceptacji artykułu nie dostali propozycji włączenia do programu, mogą zgłaszać się do ICM na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. załączając aktywny link DOI do artykułu, a jeśli ten link nie jest aktywny, to stronę/y z tytułem, autorami i afiliacjami z zaakceptowanego manuskryptu. Autorzy korzystający z programu mogą także uzyskać pomoc na każdym etapie publikacji w ACS pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
RSC
Program publikowania otwartego w ramach licencji konsorcyjnej RSC
Program jest kontynuowany w 2024 r. bez ograniczeń na liczbę artykułów.
Autorzy kwalifikujący się do programu:
- autor korespondencyjny afiliowany w Politechnice Warszawskiej. W procesie publikacyjnym zaleca się podawanie adresu e-mail w domenie instytucji (@pw.edu.pl).
Program obejmuje:
- czasopisma hybrydowe RSC
Program nie obejmuje tytułów RSC wydawanych w całości w formacie Gold Open Access, takich jak:
- Chemical Science
- RSC Advances
- Nanoscale Advances
- RSC Chemical Biology
- Materials Advances
- Environmental Science: Atmospheres
Program pozwala na publikację otwartą bez opłat:
- na licencji CC-BY
- nieograniczonej liczby artykułów w formie Open Access dla pracowników PW
W celu skorzystania z programu należy, w formularzu określającym warunki publikacji, wybrać model OA.
Emerald
Program publikowania otwartego w ramach licencji konsorcyjnej EMERALD
Program działa z pulą 2 artykułów do końca 2024 r.
Autorzy kwalifikujący się do programu:
- autor korespondencyjny afiliowany w Politechnice Warszawskiej. W procesie publikacyjnym zaleca się podawanie adresu e-mail w domenie instytucji (@pw.edu.pl).
Program obejmuje:
- czasopisma z kolekcji Premier, którą subskrybuje PW
Program pozwala na publikację otwartą bez opłat:
- na licencji CC-BY
Artykuły będą włączane do programu w kolejności przyjęcia do publikacji.
Autorzy, którzy wysyłają artykuł do recenzji, wypełniają formularz on-line w systemie ScholarOne, w którym powinni wskazać swoją instytucję w rubryce “primary affiliation” (do programu Emerald uprawnia tylko ta główna afiliacja), adres email w domenie tej instytucji oraz zaznaczyć wybór ‘Yes. I want to publish open access’, jak pokazano w broszurze. Po zaakceptowaniu artukułu do publikacji Emerald skontaktuje się z autorem w sprawie licencji. Jeśli artykuł będzie uprawniony do programu i pula programu nie będzie wyczerpana, to Emerald zaproponuje licencję CC-BY na publikację owartą w ramach programu bez kosztów dla autora (tzw. voucher). Jeśli artykuł nie będzie uprawniony lub pula będzie wyczerpana, to Emerald zaproponuje wybór: bezpłatną publikację w module subskrypcyjnym (Emerald Copyright) lub publikację otwartą na koszt autora. Autorzy korzystający z programu mogą także uzyskać pomoc na każdym etapie publikacji w Emerald pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
IoP
Program publikowania otwartego w ramach licencji konsorcyjnej IOP
W 2024 roku w ramach programu zostało opublikowanych 86 artykułów (aktualizacja 30.09.2024).
Autorzy kwalifikujący się do programu:
- autor korespondencyjny afiliowany w Politechnice Warszawskiej. W procesie publikacyjnym zaleca się podawanie adresu e-mail w domenie instytucji (@pw.edu.pl).
Program obejmuje:
- hybrydowe i w pełni otwarte czasopisma IOP oraz
- wszystkie typy publikacji
Program pozwala na publikację otwartą bez opłat:
- na licencji CC-BY
- nieograniczonej liczby artykułów przyjętych do publikacji w bieżącym roku
- pula nie jest rozdzielona na instytucje i artykuły są włączane do programu w kolejności przyjmowania artykułów do publikacji.
IOP rozpoznaje artykuły uprawnione do programu na podstawie afiliacji podanej przez autora korespondencyjnego w formularzu przy wysyłaniu manuskryptu do czasopisma i po przyjęciu artykułu do publikacji przesyła informację o artykule do ICM. Po sprawdzeniu, czy w artykule podana jest odpowiednia afiliacja, ICM potwierdza włączenie artykułu do programu. W ramach nowego systemu wprowadzonego przez IOP w 2021 r. autor wypełnia dodatkowy formularz w trakcie recenzji albo zaraz po akceptacji artykułu. W tym formularzu autor ma możliwość wyboru publikacji OA w ramach programu i z zachowaniem praw autorskich. Jeżeli autor zrezygnuje z publikacji OA lub powiadomi wydawcę, że chce pokryć koszty z innego źródła, artykuł nie jest włączany do programu. Autorzy, którzy wraz z akceptacją artykułu nie dostaną propozycji włączenia do programu, mogą zgłaszać się do ICM na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. załączając stronę/y z tytułem, autorami i afiliacjami z zaakceptowanego manuskryptu. Dostępna jest także informacja o programie na stronie wydawcy.
Science
Program publikowania otwartego Science w ramach licencji krajowej
Program działa od 1 stycznia 2024 r. z nową pulą 10 artykułów na 2024 r.
Autorzy kwalifikujący się do programu:
- autor korespondencyjny afiliowany w Politechnice Warszawskiej. W procesie publikacyjnym zaleca się podawanie adresu e-mail w domenie instytucji (@pw.edu.pl).
Program jest dodatkiem do licencji krajowej na dostęp do czasopisma Science w latach 2019-2021.
Czasopismo Science działa wyłącznie w modelu subskrypcyjnym, a do publikowania otwartego przeznaczone jest osobne czasopismo Open Access Science Advances.
Krajowa opłata licencyjna Science finansowana przez MEiN pokrywa koszt publikacji w czasopiśmie Science Advances do 10 artykułów z Polski rocznie. Oferta przysługuje autorom korespondencyjnym afiliowanym w polskich instytucjach objętych licencją Science, którzy wskazali tę afiliację na stronie tytułowej artykułu. Wydawnictwo samo identyfikuje takie artykuły, ale autorzy korespondencyjni, których artykuły zostały przyjęte do druku, mogą dodatkowo kontaktować się z ICM na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w celu skorzystania z programu
Taylor & Francis
Program publikowania otwartego w ramach licencji konsorcyjnej T&F
Zostało wykorzystane 28 z puli 97 artykułów na 2024 r. Program publikowania otwartego został uruchomiony w dniu 05.09.2024 w ramach nowej umowy transformacyjnej (aktualizacja 30.09.2024).
Autorzy kwalifikujący się do programu:
- autor korespondencyjny afiliowany w Politechnice Warszawskiej. W procesie publikacyjnym zaleca się podawanie adresu e-mail w domenie instytucji (@pw.edu.pl).
Program obejmuje wszystkie czasopisma hybrydowe („Open Select”), patrz wykaz z lipca 2024 r.(zakładka “Open Select”), w tym najbardziej poczytne czasopisma, które są dodatkowo wymienione w zakładce “High Impact”. Aktualny wykaz czasopism Open Select można wygenerować na stronie wydawcy, gdzie należy zaznaczyć status „Open Select” oraz wydawnictwa ”Routlege” oraz„Taylor&Francis” (nasza licencja nie obejmuje czasopism o statusie “Full open access” ani wydawnictwa „Dove Press”).
- program obejmuje określone typy artykułów
- artykuły będą włączane do programu w kolejności przyjmowania artykułów do publikacji
Po uruchomieniu programu publikowania system wydawcy będzie automatycznie kwalifikował artykuły, które mogą zostać opublikowane w ramach programu, na podstawie afiliacji podanej przez autora korespondencyjnego na etapie składania artykułu (“submission”), tytułu czasopisma oraz typu artykułu. Ta wstępna kwalifikacja będzie się odbywała zaraz po akceptacji artykułu do publikacji i w tym momencie system będzie też sprawdzał, czy nie jest jeszcze przekroczona pula artykułów w programie na dany rok oraz, w przypadku artykułu w czasopiśmie z grupy “High Impact”, czy nie jest przekroczona pula artykułów dla tej grupy na dany rok. Jeśli artykuł zostanie zakwalifikowany do programu, to autor otrzyma email od wydawcy z informacją o takiej możliwości oraz drugi email z linkiem do formularza umowy “Author Publishing Agreement”, patrz prezentacja dla autorów. Jeśli autor zaznaczy w formularzu, że chce skorzystać z programu, to artykuł zostanie następnie skierowany do administratora w ICM, który w porozumieniu z instytucjami uczestniczącymi w programie będzie weryfikował afiliację autora i akceptował lub odrzucał artykuł do/z programu. W przypadku odrzucenia artykułu, system wydawcy poprosi autora o ponowne wypełnienie formularza umowy i wybór publikacji otwartej na własny koszt albo w modelu subskrypcyjnym.
Dostępne są także: ogólne informacje dla autorów o publikowaniu w czasopismach Taylor&Francis na stronie wydawcy, strona z opisem programów publikowania w ramach umów transformacyjnych w poszczególnych krajach (opis polskiego programu zostanie dodany po podpisaniu nowej umowy), kontakt dla autorów w sprawie artykułów (dane do doprecyzowania) Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Cambridge University Press
Program publikowania otwartego w ramach licencji konsorcyjnej CUP
Zostały wykorzystane 4 artykuły z puli 5 artykułów na 2024 r. (aktualizacja 04.10.2024)
Autorzy kwalifikujący się do programu:
- autor korespondencyjny afiliowany w Politechnice Warszawskiej. W procesie publikacyjnym zaleca się podawanie adresu e-mail w domenie instytucji (@pw.edu.pl).
Program obejmuje:
- 376 otwartych i hybrydowych czasopism CUP, ale autor z danej instytucji jest uprawniony do bezpłatnego publikowania otwartego tylko w czasopismach z tej kolekcji, którą subskrybuje ta instytucja, autor może to sprawdzić na dedykowanej stronie na serwerze wydawcy
Program pozwala na publikację otwartą bez opłat:
- na licencji CC-BY
- 30 artykułów dla całego konsorcjum (w tym maksymalnie 5 bezpłatnych artykułów OA dla jednej instytucji)
Program pozwala na publikację bez opłat dla autorów artykułów przyjętych do publikacji w biążacym roku.
Autorzy korespondencyjni, którzy wysyłają artykuł do recenzji, powinni wykazać swoją przynależność instytucjonalną, np. podając swój identyfikator Orcid. Zalecane jest także korzystanie z emaila instytucjonalnego, co ułatwi identyfikakcję instytucji autora. Po recenzjach oraz po zaakceptowaniu artykułu przez zespół redakcyjny czasopisma, autor otrzyma wiadomość email wraz z linkiem do strony danego czasopisma, na której znajdują się formularze niezbędne do przygotowania umowy licencyjnej. Autor, który chce opublikować artykuł otwarty, powinien wybrać jeden z dwu formularzy w sekcji „Open Access Articles” oraz wybrać wersję licencji Creative Commons. Wybór formularza zależy od tego, czy właścicielem praw autorskich danej publikacji jest autor/autorzy publikacji, czy też jego/ich pracodawcy. Po wypełnieniu i złożeniu formularza przez autora, artykuł jest kierowany do zatwierdzenia publikacji w ramach programu przez koordynatora, a po zakończeniu procesu autor otrzyma wiadomość email z potwierdzeniem, że artykuł zostanie opublikowany w otwartym dostępie. Cały proces opisany jest krok po kroku w przewodniku „Step-by-step guide to publishing Open Access in Cambridge Journals”.
IDUB Open Science
Wnioski o wsparcie finansowe w V edycji programu Open Science można składać od dnia 3 stycznia 2024 roku do czasu wyczerpania zaplanowanych na dany rok środków finansowych.
W ramach programu Open Science w projekcie „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” oferowane jest wsparcie finansowe na publikowanie artykułów naukowych w formule OA. Beneficjentami programu mogą być pracownicy i doktoranci Politechniki Warszawskiej, których dorobek naukowy jest uwzględniany w ewaluacji działalności naukowej Uczelni.
Wsparcie finansowe udzielane jest na publikowanie artykułów w czasopismach z dwóch pierwszych decyli wg bieżącego wskaźnika CiteScore bazy Scopus. Wykazy czasopism udostępniane są na stronie internetowej projektu IDUB.
Wsparcie finansowe udzielane jest w kwocie nieprzekraczającej 20 000 złotych netto w wymiarze:
- 100% opłaty za publikację artykułu w czasopiśmie z pierwszego decyla – w przypadku artykułów, których autor korespondencyjny lub większość autorów ma afiliację Politechniki Warszawskiej (maksymalnie 20.000,00 PLN netto);
- 100% opłaty za publikację artykułu w czasopiśmie z drugiego decyla – w przypadku artykułów we współpracy międzynarodowej, których autor korespondencyjny lub większość autorów ma afiliację Politechniki Warszawskiej (maksymalnie 20.000,00 PLN netto);
- 75% opłaty za publikację artykułu w czasopismach z pierwszego decyla lub z drugiego decyla w przypadku artykułów we współpracy międzynarodowej, których autorzy nie posiadają w większości afiliacji Politechniki Warszawskiej (maksymalnie 15.000,00 PLN netto);
- 50% opłaty za publikację artykułu w czasopiśmie z drugiego decyla – w przypadku artykułów, których autor korespondencyjny lub większość autorów posiada afiliację Politechniki Warszawskiej (maksymalnie 10.000,00 PLN netto);
- proporcjonalnie do udziału procentowego autorów afiliowanych do Politechniki Warszawskiej za publikację w innych przypadkach.
Regulamin programu Open Science i formularz aplikacyjny jest dostępny na stronie Politechnika Warszawska - Uczelnia Badawcza
Najczęściej zadawane pytania:
Jak długo trwa procedowanie wniosku?
5-10 dni roboczych.
Czy program obejmuje dofinansowanie dodatkowych wyróżników (np. front cover, kolorowy druk, graphical abstract) oferowanych przez wydawcę?
Nie, w ramach programu można otrzymać wyłącznie wsparcie finansowe publikowania artykułów naukowych w formule OA. Nie obejmuje ono dodatkowych usług oferowanych przez wydawcę.
Czy istnieje limit publikacji zgłoszonych przez jednego wnioskodawcę?
Nie ma limitu publikacji dla jednego wnioskodawcy. O przyznaniu dofinansowania decyduje Komisja Open Science (po uwzględnieniu wymogów formalnych, opisanych w regulaminie oraz dostępności środków).
Kiedy można składać wniosek o przyznanie środków z programu Open Science?
Do programu mogą zostać zakwalifikowane artykuły, które pozytywnie przeszły proces recenzji i zostały przyjęte do publikacji.
Planuję opublikować artykuł w czasopiśmie Open Access, czy mogę zarezerwować środki z programu?
Nie ma możliwości rezerwowania środków. Do programu mogą zostać zakwalifikowane publikacje, które pozytywnie przeszły proces recenzji i zostały przyjęte do publikacji.
Uzyskałem/am dofinansowanie. Na jakie dane powinna zostać wystawiona faktura?
Faktura powinna być wystawiona na instytucję na kwotę netto, tj. nie zawierać podatku VAT, który powinien zostać naliczony i odprowadzony przez instytucję w Polsce zgodnie z obowiązującym prawem (aktualna stawka za usługę publikacji to 23%).
Dane do faktury:
Warsaw University of Technology
Pl. Politechniki 1
00-661 Warszawa
NIP(VAT number, tax registration number) 525 000 58 34
Jeżeli w formularzu widnieje pole z pytaniem o zwolnienie z podatku, to należy w nim zaznaczyć, że PW nie jest z niego zwolniona (np. w polu Tax Exemption, powinno być zaznaczone: No - not tax exempt).
Wydawca może naliczyć dodatkowe opłaty np. za wybór danej metody płatności.
Czasopismo, w którym zamierzam opublikować jest objęte krajowym lub instytucjonalnym programem finansowania. Czy mogę ubiegać się o dofinasowanie ze środków Open Science?
Nie, czasopisma objęte innymi programami pełnego finansowania powinny być sfinansowane w pierwszej kolejności ze środków tych programów. Dopiero po wyczerpaniu limitów przewidzianych na dany rok można ubiegać się o dofinansowanie ze środków IDUB Open Science.