Szukasz norm polskich i zagranicznych – skorzystaj z...
- Czytelni Norm – Oddział Informacji Naukowej BGPW, Gm. Główny, p.161B.
- Czytelni Filli Biblioteki Głównej w Płocku
Biblioteka Główna PW udostępnia obszerną kolekcję norm polskich, w tym norm ISO, EN, IEC - zharmonizowanych z normami polskimi oraz kolekcję wybranych norm branżowych BN. Znajdziesz tutaj:
Normy dostępne online
Pełnotekstowy dostęp do kolekcji norm polskich z komputera dostępnego w czytelni. Brak możliwości drukowania i kopiowania norm udostępnianych online.
Normy dostępne w formie papierowej
Dostępność norm sprawdzisz na miejscu w czytelni, mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie: 22 234 7300. Informację o normach wydanych po roku 2013, znajdziesz w zakładce Katalog
Leksykon Materiałoznawstwa
Baza zawiera informacje o materiałach inżynierskich (metale, polimery, ceramika i kompozyty) wraz z wykazami norm i ich światowych odpowiedników. Karty charakterystyk materiałów zawierają m.in. obowiązujące oznaczenia europejskie, skład chemiczny, właściwości mechaniczne, właściwości fizyczne, półprodukty, możliwość zastosowania podczas technologicznych procesów obróbki, oraz zestawienie norm zagranicznych i międzynarodowych. Baza dostępna jest na DVD.
Zabronione jest wykonywanie kopii Polskich Norm i Polskich Dokumentów Normalizacyjnych. Reprodukcja Polskich Norm może odbywać się jedynie za oficjalną zgodą PKN i tylko w odniesieniu do konkretnych fragmentów Polskich Norm (tabele, rysunki itp.), które nie mogą przekraczać 30% objętości normy. Szczegółowe zasady udzielania zgody na reprodukcję Polskich Norm opisane są w Regulaminie przedruków z dnia 25-11-2019 r. Użytkownik może wystąpić do Polskiego Komitetu Normalizacyjnego o udzielanie stosownego zezwolenia.
W przypadku, jeśli reprodukcja z norm nie przekracza 5% ich objętości, wnioskodawca jest zwolniony z obowiązku złożenia wniosku do PKN o wydanie zezwolenia.
Instytucje oświatowe oraz podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, mogą na potrzeby zilustrowania treści przekazywanych w celach dydaktycznych lub w celu prowadzenia działalności naukowej korzystać z rozpowszechnionych utworów w oryginale i w tłumaczeniu oraz zwielokrotniać w tym celu rozpowszechnione drobne utwory lub fragmenty większych utworów (art. 27 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych). W przypadku cytatu stosuje się postanowienia art. 29 w zw. z art. 34 i 35 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (więcej na ten temat tutaj).
- Listy e-baz (zakładka Wszystkie zasoby lub Zasoby elektroniczne), a następnie jedną z baz:
Katalog Polskiego Komitetu Normalizacyjnego
Podstawowym źródłem informacji o polskich normach jest Katalog Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Tu odszukasz konkretne numery norm.
IEEE Xplore
Baza opracowana przez Institute of Electrical and Electronic Engineers m.in. do norm z następujących dyscyplin: Bioengineering, Communication, Networking & Broadcasting, Components, Circuits, Devices & Systems, Computing & Processing (Hardware/Software), Engineered Materials, Dielectrics & Plasmas, Engineering Profession, Fields, Waves & Electromagnetics, General Topics for Engineers (Math, Science & Engineering), Geoscience, Nuclear Engineering, Photonics & Electro-Optics, Power, Energy, & Industry Applications, Robotics & Control Systems, Signal Processing & Analysis, Transportation.