strona startowa witryny Biblioteki Głównej Politechniki Warszawskiej

Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej - Aktualności

Start » Aktualności

Biblioteka nieczynna

W dniach 30 maja (czwartek) - 1 czerwca (sobota) Biblioteka Główna, filie oraz Punkt biblioteczny DS Akademik będą nieczynne.

Zapraszamy 3 czerwca.

Tydzień Bibliotek z IBUKIEM LIBRĄ

Rozpoczął się Tydzień Bibliotek i z tej okazji platforma IBUK LIBRA udostępniła bezpłatnie ponad 1700 tytułów e-booków. W ramach akcji otrzymaliśmy dostęp do literatury z poniższych kategorii:

 • Albumy, atlasy
 • Literatura dla dzieci i młodzieży
 • Literatura faktu
 • Literatura kobieca
 • Literatura piękna
 • Literatura popularnonaukowa
 • Poradniki
 • Przewodniki

Wykaz udostępnianych tytułów:

Dostęp będzie aktywny do 26.05 2024. Zachęcamy do skorzystania i życzymy przyjemnej lektury.

Dostęp testowy do Sage Research Methods

Politechnika Warszawska otrzymała testowy dostęp do bazy Sage Research Methods zawierającej ponad 1000 książek, prac referencyjnych, artykułów z czasopism i filmów instruktażowych na temat metod badawczych w naukach społecznych z renomowanej listy Sage Research Methods. Obejmuje ona cały proces badawczy oraz pełen zakres metod jakościowych, ilościowych i mieszanych stosowanych w naukach społecznych, humanistycznych oraz STM.
Na platformie Sage Research Methods można znaleźć szeroki zakres treści, w tym:

 • definicje, wpisy w encyklopediach, artykuły w czasopismach, rozdziały książek, pełne książki, krótkie filmy, podcasty
 • wszystkie tytuły z flagowych serii SAGE: Quantitative Applications in Social Sciences (Little Green Books) i Jakościowe metody badawcze (Little Blue Books) firmy SAGE
 • corocznie aktualizowana baza, zawierająca około 50 nowych tytułów
 • zaawansowane narzędzia badawcze: mapa metod, plan projektu, listy czytelnicze, statystyki
 • dostęp obejmuje wybrane moduły: Books and Reference, Datasets, Podcasts, Video, Data Visualization.

Dostęp testowy obejmuje także następujące narzędzia badawcze:

 • Methods Map - dynamiczne narzędzie wyszukiwania, które pomaga odkrywać metody i kluczowe terminologie;
 • Project Planner - szczegółowy harmonogram każdego etapu procesu badawczego, w tym listy kontrolne do pobrania i ekskluzywne artykuły;
 • Which Stats test - pomaga wybrać najodpowiedniejszą metodę statystyczną dla danych;
 • Reading Lists - możliwość tworzenia lub przeszukiwania istniejących list czytelniczych pod kątem określonych metod lub kursów.

Dostęp testowy jest aktywny do 5 czerwca 2024 r. dla wszystkich użytkowników, z komputerów w sieci PW oraz z dowolnego komputera dla użytkowników zarejestrowanych w zintegrowanym systemie bibliotecznym PW. Opinie na temat bazy prosimy przesyłać do Oddziału Informacji Naukowej BG PW na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Dostęp testowy do Scopus AI: Rewolucja w wyszukiwaniu badań naukowych za pomocą sztucznej inteligencji

Zapraszamy do testowania nowego narzędzia Scopus AI (na stronie startowej Scopus zakładka Scopus AI) w ramach licencji krajowej Elsevier. Scopus AI to intuicyjne i inteligentne narzędzie wyszukiwania oparte na generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI). Narzędzie to pomaga na każdym etapie pracy naukowej: podczas prowadzenia badań, wyszukiwania i przeglądania ich wyników, przeglądania artykułów, weryfikacji danych oraz podczas tworzenia bibliografii. Scopus AI czerpie z metadanych i abstraktów dokumentów rejestrowanych w Scopus i opublikowanych po 2013 roku.

Dostęp do narzędzia będzie aktywny do 31.05.2024 r.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania sesji z ekspertem Elsevier, podczas której zaprezentowano funkcje i zastosowania sztucznej inteligencji w ramach platformy Scopus (sesja w jęz. polskim).

Dodatkowo w trakcie dostępu testowego oferowana jest Sesja Q&A z ekspertem. Zaplanowana jest na 17 maja, godz. 13:00 (45 min.). Sesja odbędzie się w języku angielskim. Rejestracja

Seminarium „Publikowanie w czasopismach IEEE oraz zagadnienia związanie z open access”

Biblioteka Główna PW zaprasza na seminarium IEEE, które odbędzie się 23 kwietnia 2024 w godz. 12-14 (Biblioteka Główna, Gmach Główny, I piętro, sala 162B).

Podczas seminarium zostaną omówione zagadnienia związane z przygotowaniem artykułu tak, aby został opublikowany w IEEE, w tym szczegółowo:

 • jak uporządkować i ustrukturyzować artykuł, aby był jak najlepiej przygotowany do procesu recenzji
 • jak wybrać odpowiedni periodyk
 • pomocne strony (np. IEEE Author Center) oraz proces wysłania artykułu
 • jak skutecznie korzystać z IEEE Xplore, aby rozpocząć i przegląd literatury
 • proces oceny oraz główne powody odrzucania artykułów
 • zagadnienia związane z publikowaniem w modelu open access

Seminarium poprowadzi Eszter Lukács (IEEE Client Services Manager). Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim. Zapraszamy!

Przysposobienie biblioteczne - ekurs

Informujemy, że ekurs Przysposobienie biblioteczne będzie dostępny dla wszystkich wydziałów w terminie 24 lutego - 28 kwietnia br.

Zgodnie z Zarządzeniem nr 24/2021 Rektora PW z dnia 30/03/2021 zaliczenie szkolenia jest obowiązkowe dla wszystkich studentów:

 • pierwszego roku studiów pierwszego stopnia
 • pierwszego roku studiów jednolitych studiów magisterskich
 • studiów drugiego stopnia, którzy nie zaliczyli szkolenia w PW

Przysposobienie biblioteczne jest prowadzone drogą elektroniczną na Platformie Leon Politechniki Warszawskiej. Każdy uczestnik kursu musi samodzielnie zalogować się na platformie LeOn PW we wskazanych dniach i wykonać ekurs. Szkolenie trwa około godziny, składa się z materiałów informacyjnych oraz obowiązkowego testu.

Zapisy:

 • Studenci pierwszego roku studiów pierwszego stopnia oraz pierwszego roku studiów jednolitych studiów magisterskich są automatycznie zapisani na kurs w USOSweb.
 • Studenci, pierwszego roku studiów magisterskich II stopnia (którzy nie ukończyli wcześniej szkolenia na tej Uczelni) oraz studenci, którzy nie zostali zapisani automatycznie na kurs muszą się zapisać się przez rejestrację na przedmiot w USOSweb. Należy kliknąć "Zarejestruj" (rejestracja do Grupy dodatkowej 21). Dostęp do kursu będzie aktywny następnego dnia roboczego po zapisaniu się w USOS po godz. 10:00. Jeżeli nie możesz się samodzielnie zapisać skontaktuj się: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Instrukcja logowania się na platformie:

 1. Wejdź na stronę startową platformy
 2. Wybierz "Zaloguj się" (w prawym górnym rogu ekranu), a następnie kliknij "Zaloguj się na platformie"
 3. Login i hasło są takie same jak do systemu USOSWeb
 4. Wprowadź swój login: numer PESEL lub adres email podany przy rekrutacji (bądź identyfikator uzyskany w dziekanacie właściwego wydziału w przypadku osób, które nie posiadają numeru PESEL)
 5. Wprowadź swoje hasło do USOSWeb. Studenci, którzy logują się po raz pierwszy do USOSWeb wpisują hasło z systemu Rekrutacja PW.
 6. Wybierz kurs Przysposobienie biblioteczne - Ćwiczenia

Uwaga!

Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, spróbuj odzyskać je samodzielnie, wykonując procedurę odzyskiwania w aplikacji dostępnej pod adresem (link resetowania hasła). W przypadku braku wystarczających danych w systemie, bądź braku możliwości samodzielnego odzyskania hasła, należy zgłosić się do Dziekanatu Swojego Wydziału.

Przepisywanie zaliczeń z poprzednich lat:

Studenci, którzy wykonali ekurs szkolenie biblioteczne w PW w poprzednich latach (2014-2023), mogą przepisać zaliczenie.

 • Osoby, które chcą przepisać zaliczenie ekursu z poprzednich lat (2014-2023) muszą być zarejestrowane na przedmiot w bieżącym semestrze – patrz sekcja ZAPISY
 • Prośby o przepisanie należy zgłaszać za pośrednictwem maila na adres:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zobacz także: Przysposobienie biblioteczne

Dostęp testowy do kolekcji e-booków wydawnictwa De Gruyter

Politechnika Warszawska otrzymała testowy dostęp do obszernej kolekcji e-booków wydawnictwa De Gruyter oraz kilkunastu innych, m.in. Princeton University Press, Harvard University Press, Cornell University Press, Oldenbourg Wissenschaftsverlag, University of Toronto Press.

Wydawnictwo De Gruyter publikuje ponad 1500 książek i 16 000 artykułów w czasopismach każdego roku, w 30 obszarach tematycznych. Oferuje również około 80 baz danych i prac referencyjnych online, obejmujących zbiór wielu dyscyplin naukowych.

Dostęp testowy obejmuje tysiące tytułów e-booków z ponad 70 dziedzin nauk humanistycznych, społecznych, ścisłych oraz technicznych od wielu renomowanych wydawnictw naukowych.

Dostęp testowy jest aktywny do 30 kwietnia 2024 r. dla wszystkich użytkowników, z komputerów w sieci PW oraz z dowolnego komputera dla użytkowników zarejestrowanych w zintegrowanym systemie bibliotecznym PW.

Opinie na temat bazy prosimy przesyłać do Oddziału Informacji Naukowej BG PW na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dostęp testowy do dodatkowych kolekcji ScienceDirect

Politechnika Warszawska otrzymała testowy dostęp do 8 kolekcji tematycznych ScienceDirect:

 • Environmental Science
 • Chemical Engineering
 • Energy
 • Materials Science
 • Chemistry
 • Business, Management and Accounting
 • Social Sciences
 • Economics, Econometrics and Finance

Dostęp testowy jest aktywny dla wszystkich użytkowników z komputerów w sieci PW oraz z dowolnego komputera dla użytkowników zarejestrowanych w zintegrowanym systemie bibliotecznym PW.

Ankieta – potrzeby użytkowników

Pragniemy, aby nasza biblioteka była miejscem, które odzwierciedla Wasze potrzeby. Pomóż nam stworzyć środowisko, które będzie inspirujące, kreatywne i dopasowane do Waszych wymagań.

Chcesz mieć wpływ na aranżację przestrzeni Biblioteki w Gmachu Głównym PW? Wypełnij krótką anonimową ankietę

Czekamy na Twoje pomysły.

Wystawa fotografii „Ciekłe kryształy / Liquid Crystals”

Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej zaprasza na wystawę zdjęć „Ciekłe kryształy / Liquid Crystals”. Ich autorem jest dr inż. Marek Sutkowski, pracownik Instytutu Mikroelektroniki i Optoelektroniki (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych PW), absolwent Wydziału Mechatroniki PW. W ramach wystawy prezentowane będą plansze ze zdjęciami ciekłych kryształów, sfotografowane i opracowane graficznie przez autora. Uchwycone obrazy powstały w strukturach nematycznych i smektycznych, zarejestrowanych pod mikroskopem polaryzacyjnym (powiększenia 10-60x).

Wystawę można będzie oglądać od 15 listopada 2023 w Wypożyczalni Studenckiej na parterze Gmachu Głównego PW (p. 71) w godzinach otwarcia biblioteki.

O Autorze
Autor w ramach doktoratu stworzył jeden z pierwszych na świecie systemów optoelektronicznej rekonstrukcji hologramów cyfrowych z wykorzystaniem ciekłych kryształów, który umożliwiał rekonstrukcję optyczną hologramów statycznych i zmiennych w czasie (animacje i filmy). Obecnie kontynuuje prace nad zastosowaniem ciekłych kryształów, optycznymi systemami pomiarowymi, problemami rejestracji, obróbki i przetwarzania obrazów. Od najmłodszych lat zajmuje się fotografią. Ulubioną dziedziną twórczości fotograficznej Marka Sutkowskiego jest makro- i mikrofotografia. Autor jest laureatem wielu nagród ogólnokrajowych i międzynarodowych. Jego prace były prezentowane na wystawach zbiorowych i indywidualnych.

Bentham Science Publisher - dostęp testowy

Bentham Science Publishers  to jeden z największych wydawców publikacji recenzowanych czasopism naukowych, technicznych i medycznych w wersji drukowanej i online, indeksowanych w uznanych agencjach indeksujących, takich jak Science Citation Index®, Journal Citation Reports/Science Edition, MEDLINE/Index Medicus, PubMed, Scopus, Chemical Abstracts, EMBASE itp. Katalog zawiera ponad 130 czasopism.

Oprócz szerokiej gamy czasopism naukowych, Bentham Science posiada program wydawniczy książek (Bentham Books), który publikuje prace na różne tematy. Bentham Books to kompleksowy program wydawniczy, który oferuje zróżnicowaną gamę podręczników, monografii, książek i podręczników dla czytelników poszukujących wiedzy w dziedzinach interdyscyplinarnych.

Dostęp do czasopism i książek z następujących dziedzin:

 • Chemia
 • Informatyka
 • Fizyka / Astronomia
 • Matematyka
 • Nauki o Ziemi i środowisku
 • Technologia inżynieryjna
 • Biologia / Nauki przyrodnicze
 • Ekonomia i biznes
 • Nauki społeczne
 • Medycyna
 • Filozofia / Lingwistyka
 • Psychologia / Psychiatria
 • Sztuka
 • Rolnictwo / Nauki o żywności
Dostęp testowy jest aktywny do 31 grudnia 2023 r. dla wszystkich użytkowników, z komputerów w sieci PW oraz z dowolnego komputera dla użytkowników zarejestrowanych w zintegrowanym systemie bibliotecznym PW.

Opinie na temat bazy prosimy przesyłać do Oddziału Informacji Naukowej BG PW na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przysposobienie biblioteczne dla studentów I roku

Informujemy, że ekurs Przysposobienie biblioteczne będzie dostępny dla wszystkich wydziałów w terminie 1-15 grudnia br.

Zgodnie z Zarządzeniem nr 24/2021 Rektora PW z dnia 30/03/2021 zaliczenie szkolenia jest obowiązkowe dla wszystkich studentów:

 • pierwszego roku studiów pierwszego stopnia
 • pierwszego roku studiów jednolitych studiów magisterskich
 • studiów drugiego stopnia, którzy nie zaliczyli szkolenia w PW

Przysposobienie biblioteczne jest prowadzone drogą elektroniczną na Platformie Leon Politechniki Warszawskiej. Każdy uczestnik kursu musi samodzielnie zalogować się na platformie Moodle PW we wskazanych dniach i wykonać ekurs. Szkolenie trwa około godziny, składa się z materiałów informacyjnych oraz obowiązkowego testu.

Instrukcja logowania do ekursu:

 • Studenci pierwszego roku studiów pierwszego stopnia oraz pierwszego roku studiów jednolitych studiów magisterskich są automatycznie zapisani na kurs w USOSweb.
 • Studenci, pierwszego roku studiów magisterskich II stopnia (którzy nie ukończyli wcześniej szkolenia na tej Uczelni) oraz studenci, którzy nie zostali zapisani automatycznie na kurs mogą zapisać się sami przez rejestrację na przedmiot w USOSweb. Należy wybrać przedmiot 4310-00000-I0P-0001 Przysposobienie biblioteczne, a następnie kliknąć "Zarejestruj" (rejestracja do Grupy Dodatkowej 21).  Dostęp do kursu będzie aktywny następnego dnia roboczego po zapisaniu się w USOS po godz. 10:00 (rejestracja będzie aktywna w październiku).
  Uwaga! Samodzielna rejestracja do grup została zakończona, skontaktuj się z BG: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Instrukcja logowania się na platformie:

 1. Wejdź na stronę startową platformy
 2. Wybierz "Zaloguj się" (w prawym górnym rogu ekranu), a następnie kliknij "Zaloguj się na platformie"
 3. Login i hasło są takie same jak do systemu USOSWeb
 4. Wprowadź swój login: numer PESEL lub adres email podany przy rekrutacji (bądź identyfikator uzyskany w dziekanacie właściwego wydziału w przypadku osób, które nie posiadają numeru PESEL)
 5. Wprowadź swoje hasło do USOSWeb. Studenci, którzy logują się po raz pierwszy do USOSWeb wpisują hasło z systemu Rekrutacja PW.
 6. Wybierz kurs Przysposobienie biblioteczne - Ćwiczenia

 Uwaga!
Jeżeli nie pamiętasz swojego hasła, spróbuj odzyskać je samodzielnie, wykonując procedurę odzyskiwania w aplikacji dostępnej pod adresem (link resetowania hasła). W przypadku braku wystarczających danych w systemie, bądź braku możliwości samodzielnego odzyskania hasła, należy zgłosić się do Dziekanatu Swojego Wydziału.

 • Zaliczenia pojawią się w USOSweb w drugiej połowie listopada.
 • Studenci, którzy wykonali szkolenie biblioteczne w PW w poprzednich latach, mogą przepisać zaliczenie. Prośby o przepisanie należy zgłaszać za pośrednictwem formularza
 • W przypadku pytań skontaktuj się Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • FAQ

Ankieta Polskiej Izby Książki

Ankieta Polskiej Izby Książki – wykorzystanie książek naukowych

Polska Izba Książki realizuje ogólnopolskie badanie ankietowe, którego celem jest diagnoza sposobów korzystania przez pracowników naukowych i studentów z podręczników i monografii naukowych.

Zachęcamy do wypełnienia anonimowej ankiety (co zajmie nie więcej niż 5 minut) i  wypowiedzenia się na temat oczekiwanego dostępu do źródeł naukowych niezbędnych w pracach badawczych, dydaktyce oraz kształceniu.

Gale Research Complete - dostęp testowy

Politechnika Warszawska otrzymała dostęp testowy do multidyscyplinarnej bazy Gale Research Complete. Baza umożliwia wszystkim użytkownikom z uczelni, od studentów po doświadczonych badaczy, dostęp do pakietu danych, obejmującego takie obszary badawcze jak:

 • Biologia,
 • Chemia,
 • Prawo,
 • Ekonomia,
 • Nauki o środowisku,
 • Historia,
 • Marketing,
 • Nauki polityczne,
 • Psychologia.

Gale Research Complete zawiera takie kolekcje, jak m.in.: Gale Academic OneFile, Gale eBooks, Gale General OneFile, Gale Business, Gale OneFile News oraz Gale Archives Unbound (platforma cross-search, która zapewnia dostęp do dużej liczby źródeł danych), na które składają się:

 • Ponad 29 000 czasopism, w tym ponad 4 300 tytułów z listy naukowej JCR Impact Factor: m.in. pełne teksty The Economist – bez embarga – (od 1988 do dziś), New York Times (od 1985 do dziś), The Times i Financial Times;
 • Ponad 1 900 wydań eBook (ponad 4 000 tomów), wśród których znajdują się nagradzane encyklopedie i katalogi;
 • Ponad 16 milionów stron źródeł historycznych od XIII do XXI wieku;
 • Ponad 2,5 miliona pozycji pełnotekstowych dzieł literackich oraz krytyki literackiej.

Materiały informacyjne dotyczące Gale Research Complete dostępne są pod linkami:

 • https://support.gale.com/index.php  
 • https://support.gale.com/marketing/products/grc

Dostęp będzie aktywny do końca roku dla wszystkich użytkowników z komputerów w sieci PW oraz z dowolnego komputera dla użytkowników zarejestrowanych w zintegrowanym systemie bibliotecznym PW.
Opinie na temat baz prosimy przesyłać za pomocą maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2024 Politechnika Warszawska,

Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej, Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Polityka prywatności | Linki dla bibliotekarzy | Mapa strony