iThenticate
Program skierowany jest do pracowników naukowych i doktorantów PW - liczba kont jest ograniczona. W roku 2023 jest dostępnych:
- 100 kont
- 400 sprawdzeń dla całej uczelni (pozostało 175 sprawdzeń - stan na czerwiec 2023)
W ramach konta należy dokonywać sprawdzenia własnych prac naukowych (autorskich lub współautorskich).
Do Państwa dyspozycji jest pula raportów sprawdzających (widoczna na koncie pula sprawdzeń jest wyświetlana dla całej Uczelni). Każde powtórne wgranie tego samego dokumentu jest liczone jako nowe sprawdzenie, dlatego prosimy o rozważne korzystanie z programu.
Wyniki analizy przedstawiane są w formie raportu, który zawiera:
- wskaźniki podobieństwa (dla całego dokumentu oraz poszczególnych źródeł), które procentowo określają liczbę odnalezionych w analizowanym dokumencie zapożyczeń.
- zaznaczone fragmenty pracy identyczne z tekstami odnalezionymi w bazach porównawczych wraz z podaniem ich źródła.
W przypadku stwierdzenia braku aktywności na koncie powyżej 3 miesięcy, następuje dezaktywacja konta, o czym użytkownik zostaje poinformowany drogą mailową.
Zgłoszenia prosimy przesyłać za pośrednictwem formularza rejestracyjnego [LINK] (wymagany adres mailowy w domenie @pw.edu.pl)
Więcej informacji:
Instrukcja w j. polskim (skrócona wersja) [LINK]
Instrukcja w j. polskim (pełna wersja) [LINK]
Filmy instruktażowe [LINK]
Grammarly
Liczba kont jest ograniczona w ramach poszczególnych grup użytkowników.
W przypadku stwierdzenia braku aktywności na koncie powyżej 3 miesięcy, następuje dezaktywacja konta, o czym użytkownik zostaje poinformowany drogą mailową.
- w programie Word
- w przeglądarce internetowej
- jako aplikacja desktopowa dla Windows i macOS
- oraz jako aplikacja mobilna
Lista aplikacji jest widoczna po zalogowaniu w zakładce Apps (z lewej strony ekranu).
Managery bibliografii
Korzystanie z takich programów to przede wszystkim duża wygoda i oszczędność czasu przy pisaniu prac naukowych czy dyplomowych. Zaletą managerów bibliografii jest to, że dane publikacji wprowadzane są do programu tylko raz, a zastosować można je w każdym kolejnym artykule.
Pozwalają one na automatyczne tworzenie opisów bibliograficznych według własnego bądź wybranego stylu oraz wstawianie odnośników i bibliografii załącznikowej za pomocą dosłownie kilku kliknięć. Nie trzeba ręcznie edytować opisów bibliograficznych i zastanawiać się nad kolejnością opisów w bibliografii.
Dotychczas wykorzystywano oprogramowanie Mendeley Desktop, które było niezależną aplikacją desktopową (należało ją ściągnąć, zainstalować i używać na koncie lokalnym). Decyzją producenta oprogramowania, wersja ta nie jest już rozwijana oraz utrzymywana. Alternatywnie, producent umożliwił pobranie i korzystanie z narzędzia Mendeley Reference Manager, które docelowo ma zastąpić Mendeley Desktop. Niestety wtyczka do MS Word dedykowana do pakietu MS Office 365 z przyczyn technicznych, integruje się tylko z kontami chmurowymi (a nie lokalnymi), stąd problem z jej wykorzystaniem w naszej Uczelni.
Aby zapewnić pracownikom/studentom możliwość dalszej pracy z wykorzystaniem oprogramowania Mendeley zalecamy:
W przypadku kont Microsoft Office 365 w chmurze (konta studentów i doktorantów)
- zainstalowanie Mendeley Reference Manager oraz wtyczki Mendeley Cite
- wstawianie przypisów jest możliwe tylko dla dokumentu w MS Word Online
W przypadku lokalnych kont Microsoft Office 365 (konta pracowników)
- korzystanie z dotychczasowej wersji Mendeley Desktop oraz zainstalowanie wtyczki do MS Word (lokalnie na danym urządzeniu) - do czasu systemowego rozwiązania problemu. Instrukcja instalacji [LINK]
W przypadku korzystania z innych wersji MS Office niż 365 (urządzenia pracowników z wcześniejszymi wersjami pakietu MS Office)
- zainstalowanie Mendeley Reference Manager oraz wtyczki Mendeley Cite
- wtyczka zainstaluje się lokalnie na danym urządzeniu (może wymagać instalacji przez administratora systemu)