- liczba publikacji (ogółem; afiliowanych przy danej jednostce; z list punktowanych MNiSW; indeksowanych w bazie Scopus lub WoS; z wyliczonym wskaźnikiem IF dla czasopisma)
- całkowita liczba cytowań (na podstawie baz WoS lub Scopus, rzadziej serwisu Google Scholar)
- średnia liczba cytowań publikacji (Citation per Publication)
- indeks Hirscha
H-indeks tworzy się poprzez uszeregowanie artykułów wg liczby cytowań i wybranie pozycji, dla której liczba cytowań jest większa lub równa jej liczbie porządkowej.
Podstawowe serwisy dostarczające informacji o cytowaniach publikacji to:
Web of Science
Web of Science to nazwa platformy wyszukiwawczej wydawnictwa Clarivate Analytics, na której zamieszczone jest kilkanaście baz, w tym Web of Science Core Collection, składający się z m.in. z indeksów cytowań:
- Science Citation Index Expanded – od 1945 r.
- Social Sciences Citation Index – od 1956 r.
- Arts & Humanities Citation Index – od 1975 r.
- Conference Proceedings Citation Index – od 1990 r.
- Book Citation Index – Science – od 2005 r.
- Book Citation Index – Social Sciences & Humanities – od 2005 r.
- Current Chemical Reactions – od 1985 r.
- Essential Science Indicators – od 2015 r.
Z poziomu platformy WoS można przejść m.in. do:
- InCites – narzędzia analizującego dane z bazy WoS
- Journal Citation Reports – bazy, w której można sprawdzić m.in. wartość wskaźnika Impact Factor dla danego czasopisma
- Master Journal List – tzw. Listy filadelfijskiej
Platforma Web of Science jest dostępna z Listy E-baz (w zakładkach „Wszystkie zasoby” lub „Zasoby Elektroniczne”). Dostęp do bazy z terenu PW jest możliwy bez logowania, spoza PW – po zalogowaniu na konto biblioteczne.
Scopus
Scopus to interdyscyplinarna baza wydawnictwa Elsevier, wykorzystywana jako źródło informacji o dorobku publikacyjnym. Dane ze Scopus są uwzględniane m.in. w rankingach – QS World University Rankings, The Times Higher Education World University Rankings, US News, Shanghai Ranking Consultancy, Perspektyw, a także w konkursach o granty na badania przyznawane przez National Science Fundation, European Research Council.
Baza zawiera następujące dane:
- cytowania publikacji od roku 1970,
- profile autorów oraz instytucji,
- opisy artykułów z czasopism, materiałów konferencyjnych, książek i patentów.
Baza Scopus jest dostępna z Listy E-baz (w zakładkach „Wszystkie zasoby” lub „Zasoby Elektroniczne”). Dostęp do bazy z terenu PW jest możliwy bez logowania, spoza PW – po zalogowaniu na konto biblioteczne.
Google Scholar
Google Scholar to wyszukiwarka zasobów internetowych o charakterze naukowym. Przeszukuje, w przeciwieństwie do ogólnej wyszukiwarki Google, wyselekcjonowane zasoby o charakterze naukowym (recenzowane książki, czasopisma, materiały konferencyjne, abstrakty, streszczenia czy sprawozdania). Dostarcza także informacji o cytowaniach prac naukowych. Umożliwia założenie profilu naukowca. Profil Google Scholar Citations pozwala na zebranie w jednym miejscu informacji o publikacjach danego autora, o liczbie cytowań, wyznacza także automatycznie Indeks Hirscha.
Publish or Perish
Autorzy, którzy nie mają profilu Google Scholar Citations, a chcą sprawnie sprawdzić cytowania swoich prac mogą skorzystać z narzędzia Publish or Perish. Jest to program służący do zliczania cytowań oraz analizy wpływu publikacji akademickich w oparciu o bazę Google Scholar. Został on opracowany przez Anne Wil-Harzing. Program można bezpłatnie pobrać ze strony: https://harzing.com/resources/publish-or-perish.
Baza Wiedzy
Baza Wiedzy Politechniki Warszawskiej, zawiera informacje o prowadzonych w PW pracach naukowych, badawczych i wdrożeniowych, a także o publikacjach, raportach z badań prowadzonych ze środków publicznych, bronionych rozprawach doktorskich, o prowadzonej działalności dydaktycznej i ukończonych pracach dyplomowych. W bazie można znaleźć liczbę cytowań publikacji naukowców z PW oraz wartość indeksu Hirscha obliczonego dla tych publikacji. Wartości te są obliczane w systemie Repozytorium w oparciu o zarejestrowane publikacje naukowca (z uwzględnieniem autocytowań) oraz analizę informacji dostępnych w Internecie.
Więcej na temat wyszukiwania cytowań w bazach Web of Science, Scopus oraz za pomocą Google Scholar można znaleźć w module 6 otwartego ekursu "Podnoszenie widoczności i cytowalności dorobku naukowego pracowników Politechniki Warszawskiej".