Alfabetyczny katalog kartkowy Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa
Kolekcję stanowi księgozbiór przekazany w październiku 2005 roku przez Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa do Biblioteki Głównej Politechniki Warszawskiej.
Biblioteka Instytutu została utworzona w 1945 r. z inicjatywy Biura Odbudowy Stolicy i Ministerstwa Oświaty pod nazwą Publiczna Biblioteka Techniczna. Początkowo służyła pomocą architektom projektującym odbudowę Warszawy, później studentom i pracownikom nauki. W 1951 r. biblioteka została przekazana nowo utworzonemu Instytutowi Urbanistyki i Architektury. W tym czasie gromadzono głównie wydawnictwa z zakresu planowania przestrzennego, urbanistyki i architektury. Kolejne przekształcenia spowodowały poszerzenie zbiorów o tematykę ochrony środowiska, gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.
Przejęta przez Bibliotekę Główną PW kolekcja liczy około 40 tys. woluminów książek i 20 tys. czasopism. Uzupełniają je materiały ikonograficzne (fotografie, slajdy), mapy, prace niepublikowane. Zbiór "varsavianów", w skład którego wchodzą tak rzadkie dzieła jak: Erndtel'a "Varsavia physice illustrata" z 1730 r., "Opis wszystkich pałaców, domów, kościołów, szpitali i ich possesorów m. Warszawy" z roku 1797 oraz starych druków - dzieła klasyków architektury (Wirtuwiusz, Vignola, Palladio, Alberti) wydane w Paryżu i Bazylei w latach 1614-1786 stanowią najcenniejszą część liczącego kilka tysięcy woluminów księgozbioru zaliczanego do Narodowego Zasobu Bibliotecznego.
Zasady udostępniania
- Księgozbiór zbiorów specjalnych tworzą: stare druki (dokumenty wydane do 1800 r.), polskie wydawnictwa książkowe do 1945 r., wydawnictwa obce do 1900 r., czasopisma polskie do 1950 r., zbiory kartograficzne i fotograficzne.
- Zbiory udostępniane są tylko na miejscu w Czytelni Zbiorów Specjalnych (pok. nr 70).
- W odniesieniu do zbiorów szczególnie cennych potrzebna jest zgoda Kierownika Oddziału Zbiorów Specjalnych.
- W ramach zadania projektowego „Kolekcja specjalna z zakresu gospodarki przestrzennej i urbanistyki w zbiorach bibliotek PW", dofinansowanego w programie DUN (Działalność upowszechniająca naukę) zostało zdigitalizowane 1300 fotografii i 200 slajdów architektury sakralnej oraz ponad 1250 maszynopisów z lat 30-90. XX wieku, dotyczących architektury, urbanistyki, gospodarki przestrzennej, ochrony środowiska naturalnego. Tworzą one Cyfrową Kolekcję Zbiorów Specjalnych, którą można przeglądać na terminalu na II piętrze (pokój 242a) w Wolnym Dostępie. Część fotografii i maszynopisów, należąca do tzw. domeny publicznej udostępniona jest w sieci otwartej w Bibliotece Cyfrowej PW w Kolekcji GPiM.
- Przed zamówieniem tytułu zaliczanego do Zbiorów Specjalnych warto sprawdzić dostępność jego kopii cyfrowej w Bibliotece Cyfrowej PW.