Źródła danych o wskaźnikach
W ocenie czasopism naukowych można skorzystać z następujących źródeł informacji:
- Wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych
- InCites Journal Citation Reports
- Scopus Sources
- InCites
- SciVal
- Index Copernicus Journals Master List
- Lista filadelfijska – Master Journal List
Wykaz czasopism punktowanych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych
Najnowszy komunikat Ministra NiSW z dnia 18 grudnia 2019 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych wraz z przypisaną liczbą punktów [LINK] [stan na kwiecień 2020 r.]
Nowy, obowiązujący od 2019 r., wykaz został opracowywany na podstawie oceny eksperckiej. Każda dyscyplina naukowa była reprezentowana przez odrębny zespół doradczy. Czasopisma i materiały konferencyjne były oceniane w ramach dyscyplin naukowych, następnie przypisywano poszczególnym tytułom czasopism jedną wartość punktową wspólną dla wielu dyscyplin. Zastosowano następujące progi punktowe: 20, 40, 70, 100, 140, 200.
Wykaz zawiera:
- tytuł czasopisma naukowego lub recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowej;
- numer ISSN oraz e-ISSN, jeżeli zostały nadane;
- przypisane dyscypliny naukowe;
- liczbę punktów przypisaną czasopismu naukowemu lub recenzowanym materiałom z konferencji międzynarodowej.
Poprzedni wykaz składał się z trzech części:
A – czasopisma z obliczonym współczynnikiem wpływu (Impact Factor – IF), umieszczone w bazie JCR (od 20 do 50 pkt)
B – czasopisma nieposiadające obliczonego IF (od 0,25 do 10 pkt)
C – czasopisma umieszczone w bazie European Reference Index for the Humanities (ERIH) (12/16/20 pkt)
Zobacz także:
- Komunikat Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 31 lipca 2019 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych wraz z przypisaną liczbą punktów [LINK]
- Komunikat z 25 stycznia 2017 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych wraz z liczbą punktów przyznanych za publikacje naukowe w tych czasopismach, ustalony na podstawie wykazów ogłoszonych w latach 2013-2016 [LINK]
InCites Journal Citation Reports (JCR) [LINK]
Baza umożliwia ocenę i porównanie czasopism na podstawie danych o cytowaniach pobranych z ponad 12 000 czasopism i materiałów konferencyjnych, opublikowanych przez przeszło 3 300 wydawców z ponad 60 krajów. Aktualna lista czasopism ze wskaźnikami IF za dany rok ukazuje się w połowie roku następnego (zwykle w czerwcu danego roku).
Scopus Sources to zakładka w bazie Scopus, w której zamieszczono informacje na temat czasopism rejestrowanych w tej bazie. Podano tu wartości wskaźników: CiteScore, SNIP i SJR. Najbardziej aktualne dane są dostępne online. Można także pobrać raport zbiorczy w formacie csv, aktualizowany kilka razy w roku.
W bazie Scopus jest też dostępne narzędzie Scopus Compare Source Tool, za pomocą którego można porównać kilka wybranych tytułów czasopism.
InCites to narzędzie, które służy do analizy danych zawartych w bazie Web of Science. Pozwala porównywać dorobek naukowy badaczy i instytucji, analizować wykorzystanie czasopism w instytucjach, opracowywać strategie badawcze.
SciVal to narzędzie, które służy do analizy danych zawartych w bazie Scopus. Pozwala porównywać dorobek naukowy badaczy i instytucji, analizować wykorzystanie czasopism w instytucjach, opracowywać strategie badawcze.
Index Copernicus Journals Master List (JML) [LINK]
Baza zawiera aktualne wartości wskaźnika Index Copernicus (IC) dla poszczególnych tytułów, prognozy wysokości wskaźnika na kolejny rok, informacje dotyczące adresu wydawniczego czasopisma, jego strony www, języka publikacji, indeksacji w bazach o zasięgu międzynarodowym. IC Journals Master List liczy obecnie ponad 2.500 czasopism z całego świata, w tym około 700 z Polski.
Lista filadelfijska – Master Journal List [LINK]
Master Journal List zwana w Polsce Listą filadelfijską to lista czasopism indeksowanych na platformie Web of Science. Lista filadelfijska nie zawiera wartości wskaźnika Impact Factor dla danego czasopisma. Czasopismo może być indeksowane w bazie Web of Science i nie posiadać IF.
Zobacz także:
- Prezentacja online " Wybrane miary porównawcze stosowane do oceny czasopism naukowych i monografii" dostępna w ramach projektu "Podnoszenie widoczności i cytowalności dorobku naukowego pracowników Politechniki Warszawskiej" [LINK]
- Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej [LINK]
- Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 7 listopada 2018 r. w sprawie sporządzania wykazów wydawnictw monografii naukowych oraz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych [LINK]
Zgłoszenie czasopisma do WoS i Scopus
Kryteria doboru czasopism do baz Web of Science i Scopus
Czasopismo aplikujące o indeksację w bazach Web of Science i Scopus powinno spełniać szereg warunków w zakresie:
- Podstawowych standardów wydawniczych: terminowość publikacji, przestrzeganie zasad międzynarodowej konwencji wydawniczej, dane bibliograficzne artykułu i abstrakt w języku angielskim, recenzja specjalistów z danej dziedziny.
- Treści – wiarygodność i jakość publikacji, wkład w rozwój dyscypliny naukowej.
- Międzynarodowości: czy autorzy publikacji, wydawcy, edytorzy oraz konsultanci redakcyjni itp. reprezentują międzynarodową społeczność badaczy oraz czy czasopismo odnosi się do czytelników regionalnych czy międzynarodowych.
- Liczby cytowań: czy autorzy publikujący w danym czasopiśmie są szeroko cytowani
Jak zgłosić czasopismo do baz Web of Science i Scopus?
Proces wyboru materiałów do bazy Web of Science (Clarivate Analytics)
Proces wyboru materiałów do bazy Scopus (Elsevier)