Udostępnianie zbiorów
Profil gromadzonego w Bibliotece Wydziału Chemicznego księgozbioru obejmuje tematykę szeroko pojętej chemii i nauk pokrewnych. W zbiorach biblioteki oprócz naukowych książek polskich i zagranicznych gromadzone są podręczniki i skrypty akademickie z zakresu chemii, biotechnologii, ochrony środowiska, ekologii, medycyny, farmacji, kosmetologii, fizyki, matematyki.
Wypożyczalnia Studencka
Do dyspozycji czytelników pozostaje zlokalizowana na parterze Wypożyczalnia Studencka (p. 58). Tutaj dostępne są książki polskie, podręczniki i skrypty do wypożyczenia na okres 5 lub 3 miesięcy.
Osoby zarejestrowane w Bibliotece mają możliwość wypożyczania książek do domu. Warunkiem korzystania z wypożyczeń bibliotecznych jest posiadanie konta bibliotecznego. Wypożyczać mogą osoby zapisane do biblioteki oraz instytucje korzystające z usług wypożyczalni międzybibliotecznej. Wypożyczenie realizowane jest po złożeniu zamówienia elektronicznego w katalogu online.
Czytelnia Naukowa im. prof. Tadeusza Urbańskiego
Na I piętrze znajduje się ogólnodostępna Czytelnia Naukowa im. prof. Tadeusza Urbańskiego (p. 157) .
Można w niej korzystać z wydawnictw encyklopedycznych, słowników, polskich i zagranicznych czasopism naukowych z zakresu chemii i nauk pokrewnych (przechowywanych w magazynach zewnętrznych biblioteki), udostępnianych na miejscu.
Bogaty zbiór słowników, encyklopedii, książek, podręczników i skryptów służy studentom oraz pracownikom Wydziału i całej Politechniki.
Czytelnia prowadzi również całoroczne zapisy dla studentów. Podstawą do zapisu do biblioteki jest aktualna elektroniczna legitymacja studencka. Staje się ona jednocześnie kartą biblioteczną. Doktoranci i pracownicy PW dokonują zapisów w Bibliotece Głównej.
Zapisy
Zapisanie się do Biblioteki uprawnia użytkownika do korzystania z Systemu Bibliotecznego ( Biblioteki Głównej, Filii i Bibliotek Wydziałowych).
Zapisu można dokonać osobiście w Bibliotece lub poprzez aktywację on-line - opcja dostępna dla studentów, pracowników naukowych, naukowo-dydaktycznych
i dydaktycznych, których dane wraz z adresem mailowym znajdują się w systemie USOSweb PW
Dla studentów oraz doktorantów PW kartą biblioteczną jest Elektroniczna Legitymacja Studencka, która zostaje aktywowana w momencie zapisu do Biblioteki PW.
Karty bibliotecznej/elektronicznej legitymacji studenta nie można pożyczać ani udostępniać innym osobom.
Posiadanie aktywnej karty bibliotecznej uprawnia do:
- korzystania na miejscu i wypożyczania na zewnątrz zbiorów Bibliotek PW
- korzystania ze zbiorów elektronicznych Biblioteki na dowolnym nośniku (po zalogowaniu się) oraz z komputerów na terenie Uczelni (bez logowania)
- zamawiania online książek i czasopism w katalogu bibliotecznym
- zarządzania swoim kontem bibliotecznym.
Karty obiegowe
Rozliczenie Karty obiegowej można dokonać:
- po uruchomieniu przez dziekanat elektronicznej obiegówki w systemie USOS.
- osobiście w Bibliotece Wydziałowej (dla użytkowników nie objętych systemem US0S).
Zbiory elektroniczne
Księgozbiór dydaktyczny uzupełnia kolekcja polskich podręczników elektronicznych na platformie Ibuk Libra, która udostępnia wiele pozycji przydatnych studentom chemii i biotechnologii. Dodatkowo, prenumerata czasopism obejmuje ich elektroniczne wersje. Biblioteka zapewnia także dostęp do książek on-line, baz danych i innych elektronicznych źródeł informacji. Wśród kilkudziesięciu baz danych biblioteka poleca platformę SciFinder, która umożliwia kompleksowy przegląd piśmiennictwa naukowego z zakresu chemii i nauk pokrewnych.
Fachową pomoc w wyszukiwaniu informacji oferują bibliotekarki dziedzinowe (zob. struktury działów - dział E. Chemia i dział N. Nauki biologiczne. Biotechnologia. Medycyna zamieszczone w serwisie dziedzinowym). O pomoc w znalezieniu informacji można zwrócić się również do Oddziału Informacji Naukowej (Gmach Główny, pok. 161 b i c).