Wspomnienie o Grażynie Lipińskiej (1902-1995)
Historia życia Grażyny Lipińskiej to opowieść o osobie nazwanej przez przedstawiciela Wojska Polskiego żołnierzem niepodległości. W Wikipedii jej zasługi w skrócie opisano hasłami:
„Polska żołnierka (Legionów Polskich, Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej), harcerka, chemiczka, nauczycielka, sanitariuszka i łączniczka. Uczestniczka bitwy warszawskiej, III powstania śląskiego i powstania warszawskiego. Szefowa wywiadu Armii Krajowej na Wschodzie. Podpułkownik Wojska Polskiego.”
Grażyna Lipińska była pracownikiem Biblioteki Głównej Politechniki Warszawskiej w latach 1956-1972. W latach 1965-1972 pełniła funkcję kierownika Oddziału Gromadzenia Zbiorów.
Aby poznać ze szczegółami losy tej wybitnej Polki zapraszamy do przeczytania wspomnienia przygotowanego przez Panią Elżbietę Dudzińską, dyrektora Biblioteki Głównej w latach 1993-2003, która miała możliwość poznania i współpracy z tak wyjątkową osobą.
„Grażyna Lipińska – wspomnienie”
Zachęcamy także do zapoznania się z innymi opracowaniami:
- publikacja poświęcona Grażynie Lipińskiej autorstwa Adama Hlebowicza (w ramach serii „Bohaterowie Niepodległej” - Instytut Pamięci Narodowej)
- publikacja poświęcona Pani Grażynie autorstwa profesor Barbary Otwinowskiej „Grażyna Lipińska Ludzie Niezwyczajni”.
- plakat dokumentujący najważniejsze wydarzenia z życia Pani Grażyny Lipińskiej (Biblioteka Cyfrowa PW)
- Ryszard Jan Czarnowski „Grodno”, Rytm 2022 – publikacja, w której znajdują się szczegóły działalności Pani Grażyny z okresu, gdy żyła i pracowała w Grodnie.