Biblioteka Główna
Politechniki Warszawskiej

Wspomnienie o Grażynie Lipińskiej (1902-1995)

Historia życia Grażyny Lipińskiej to opowieść o osobie nazwanej przez przedstawiciela Wojska Polskiego żołnierzem niepodległości. W Wikipedii jej zasługi w skrócie opisano hasłami:

„Polska żołnierka (Legionów Polskich, Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej), harcerka, chemiczka, nauczycielka, sanitariuszka i łączniczka. Uczestniczka bitwy warszawskiej, III powstania śląskiego i powstania warszawskiego. Szefowa wywiadu Armii Krajowej na Wschodzie. Podpułkownik Wojska Polskiego.”

Grażyna Lipińska była pracownikiem Biblioteki Głównej Politechniki Warszawskiej w latach 1956-1972. W latach 1965-1972 pełniła funkcję kierownika Oddziału Gromadzenia Zbiorów.

Aby poznać ze szczegółami losy tej wybitnej Polki zapraszamy do przeczytania wspomnienia przygotowanego przez Panią Elżbietę Dudzińską, dyrektora Biblioteki Głównej w latach 1993-2003, która miała możliwość poznania i współpracy z tak wyjątkową osobą.
„Grażyna Lipińska – wspomnienie”

Zachęcamy także do zapoznania się z innymi opracowaniami:

  • publikacja poświęcona Grażynie Lipińskiej autorstwa Adama Hlebowicza (w ramach serii „Bohaterowie Niepodległej” - Instytut Pamięci Narodowej)
  • publikacja poświęcona Pani Grażynie autorstwa profesor Barbary Otwinowskiej „Grażyna Lipińska Ludzie Niezwyczajni”.
  • plakat dokumentujący najważniejsze wydarzenia z życia Pani Grażyny Lipińskiej (Biblioteka Cyfrowa PW)
  • Ryszard Jan Czarnowski „Grodno”, Rytm 2022 – publikacja, w której znajdują się szczegóły działalności Pani Grażyny z okresu, gdy żyła i pracowała w Grodnie.

© 2022 Politechnika Warszawska,

Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej, Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Redaktor | Polityka prywatności | Linki dla bibliotekarzy