Album Architektura Warszawy 1945-1965
W kwietniu 2016 r. ukazała się wydana przez Bibliotekę Główną PW, opracowana przez pracowników Biblioteki (M. Wornbard, M. Miller-Jankowską i T. Gumołowską), książka Architektura Warszawy 1945-1965 na fotografii. Obiekty twórców związanych z Politechniką Warszawską. Publikacja jest kontynuacją wydanego w 2011 r. albumu "Architektura międzywojenna na fotografii. Obiekty twórców związanych z Politechniką Warszawską", nagrodzonego w konkursie Towarzystwa Miłośników Historii "Varsaviana 2010-2011".
W obu książkach prezentowane są fotografie ze zbiorów Biblioteki Głównej, pochodzące z dawnej kolekcji fotografii tworzonych w Pracowni Ikonograficznej Instytutu Urbanistyki i Architektury, od końca lat 40. do połowy lat 70. ub.w. Czarno-białe fotografie w albumie dokumentują wkład architektów i budowniczych z kręgu Politechniki Warszawskiej w rozwój architektury polskiej. Pominięte zostały obiekty z tzw. nurtu konserwatorskiego - rekonstrukcje zabytkowych budynków i pseudozabytkowe fragmenty zabudowy.
"Architektura Warszawy 1945-1965" przedstawia fotografie gmachów wybrane z opracowanej przez środowisko architektów OW SARP listy obiektów architektury polskiej z lat 1945-1989, wartych objęcia opieką prawną w ramach dziedzictwa kultury współczesnej. Z listy, wyselekcjonowane zostały obiekty z lat 1945-1965, których twórcy pochodzili z kręgu Politechniki Warszawskiej. W publikacji zawarte są też biografie czołowych polskich architektów XX w.
Wybitne dzieła architektury PRL budzą obecnie żywe zainteresowanie, jednak wiele z nich znika ustępujac miejsca nowym budynkom czy tracąc swoje walory przez lata zaniedbań czy nieudanej modernizacji. Album pokazuje warszawską architekturę sprzed 50-70 lat, utrwalone w kadrze fotografii miejsca i obiekty, których juz nie ma, albo uległy zmianom wraz z upływem czasu.