Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej - Scalanie i aktualizacja Centralnego Katalogu Bibliotek PW

Start » O nas » Wydarzenia » Projekty » Scalanie i aktualizacja Centralnego Katalogu Bibliotek PW

Scalanie i aktualizacja Centralnego Katalogu Bibliotek PW

Scalanie i aktualizacja Centralnego Katalogu Bibliotek Politechniki Warszawskiej – od 2012 roku

Celem projektu było włączenie do Centralnego Katalogu Zbiorów Bibliotek PW zbiorów tych bibliotek PW, które nie przystąpiły jeszcze do współpracy w systemie, lub też współpracują tylko częściowo. Projekt, zapoczątkowany został w sierpniu 2012.

Do Centralnego Katalogu Zbiorów Bibliotek PW wprowadzono księgozbiór z sześciu bibliotek, oraz nieskatalogowane w systemie zbiory Biblioteki Głównej PW.  W latach 2012-2013 zadaniem retrokonwersji objęto zasoby :
1. Biblioteki Wydziału Administracji i Nauk Społecznych (zbiory przejęte w 2012 roku przez BG)
2. Biblioteki Wydziału Mechatroniki
3. Biblioteki Wydziału Architektury  (prace sa kontynuowane)
4. Biblioteki Wydziału Transportu
5. Biblioteki Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych
6. Biblioteki Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej
7. Kolekcji Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa w Bibliotece Głównej PW (prace sa kontynuowane)
8. Wydawnictwa Biblioteki Głównej z zakresu sygnatur C.000001 – C.090000 (w ramach skanowania inwentarzy Biblioteki Głównej) .

Realizacja projektu pozwoliła w znaczący sposób poprawić jakość informacji o dostępności najnowszego piśmiennictwa naukowego z zakresu: mechatroniki, transportu, inżynierii chemicznej, mechaniki, architektury, nauk społecznych i administracji. W ramach projektu Scalanie katalogów [...] prowadzono także prace nad reklasyfikacją części zbiorów.

Łącznie do Centralnego Katalogu Zbiorów Bibliotek PW, ogólnie dostępnego w Internecie,  w okresie realizacji zadania wprowadzono 102 512 egzemplarzy książek i czasopism. Pozwala to na lepsze ich wykorzystanie zarówno w środowisku pracowników naukowych i studentów PW, jak i osób z terenu całego kraju.

Na bieżąco prowadzone są prace nad aktualizacją katalogu, a retrokonwersja obejmuje kolejne sygnatury z Kolekcji Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa oraz ze zbiorów Biblioteki Wydziału Architektury.

W okresie 2012-2013 projekt był dofinansowany przez  MNiSW, ze środków na działalność upowszechniająca naukę. W 2014 roku projekt kontynuowany pod tytułem: Kolekcje specjalne i zbiory dawne - uzupełnienia i poprawa jakości centralnego katalogu Bibliotek Politechniki Warszawskiej.