Działalność promocyjno-kulturalna
Działalność promocyjno-kulturalna Biblioteki Głównej
Publikacje książkowe
- Pół wieku ochrony dziedzictwa Politechniki Warszawskiej. Historia PW w świetle działalności Senackiej Komisji ds. Historii i Tradycji
Pod koniec czerwca 2024 r. nakładem Oficyny Wydawniczej Politechniki Warszawskiej ukazała się książka Izabeli Koptoń-Ryniec „Pół wieku ochrony dziedzictwa Politechniki Warszawskiej. Historia PW w świetle działalności Senackiej Komisji ds. Historii i Tradycji”.
Izabela Koptoń-Ryniec jest pracownikiem Muzeum Politechniki Warszawskiej, współautorką książki „Politechnika Warszawska: historia i tradycja w zarysie”.
Ze strony Biblioteki Głównej w pracach pomocniczych przy przygotowaniu publikacji wzięły udział: dyrektor Alicja Portacha (Zespół Redakcyjny), Iwona Socik (Zespół Techniczny) i Agnieszka Nejman (opracowanie biogramów przewodniczących Komisji).
Zobacz: Więcej informacji o monografii - Biblioteka na przełomie wieków XX/XXI. Wspomnienia bibliotekarzy Biblioteki Głównej PW
We wrześniu 2021 roku ukazała się książka „Biblioteka na przełomie wieków XX/XXI. Wspomnienia bibliotekarzy Biblioteki Głównej PW”. Na publikację składają się wywiady przeprowadzone z całymi oddziałami BG, pojedynczymi osobami, jak i artykuły napisane przez pracowników.
Za przeprowadzone wywiady, redakcję, opracowanie i korektę publikacji odpowiedzialny był zespół w składzie: Maria Miller-Jankowska, Małgorzata Wornbard, Joanna Kamińska oraz Agnieszka Nejman.
Zobacz: Więcej informacji o pracy nad książką wspomnieniową - Kazimierz Drewnowski: profesor i rektor Politechniki Warszawskiej, legionista i twórca Wojsk Łączności, taternik
W grudniu 2020 roku nakładem Biblioteki Głównej Politechniki Warszawskiej ukazała się książka prof. Jacka Ryszarda Przygodzkiego „Kazimierz Drewnowski: profesor i rektor Politechniki Warszawskiej, legionista i twórca Wojsk Łączności, taternik”.
Jacek R. Przygodzki, długoletni pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej, obecnie emerytowany profesor tej uczelni, był w latach 50. studentem, a następnie asystentem prof. Drewnowskiego.
Projekt został zrealizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości. Ze strony Biblioteki Głównej w pracach pomocniczych przy przygotowaniu publikacji wzięły udział: Agnieszka Celej (opracowanie wykazu publikacji prof. Drewnowskiego oraz publikacji jego dotyczących) i Agnieszka Nejman (prace redakcyjne, wstępna korekta). Drukiem, szatą graficzną i oprawą zajęła się Oficyna Wydawnicza PW.
Zobacz: Więcej informacji o Kazimierzu Drewnowskim - Architektura Warszawy 1945-1965 na fotografii. Obiekty twórców związanych z Politechniką Warszawską
W kwietniu 2016 r. ukazała się wydana przez Bibliotekę Główną i opracowana przez pracowników BG PW, Małgorzatę Wornbard, Marię Miller-Jankowską i Teresę Gumołowską, książka - „Architektura Warszawy 1945-1965 na fotografii. Obiekty twórców związanych z Politechniką Warszawską”. Publikacja jest kontynuacją wydanego w 2011 r. albumu : „Architektura międzywojenna na fotografii. Obiekty twórców związanych z Politechniką Warszawską”, nagrodzonego wśród publikacji varsavianistycznych za lata 2010/2011 przez Towarzystwo Miłośników Historii. W obu książkach prezentowane są fotografie ze zbiorów Biblioteki Głównej, dokumentujące wkład architektów i budowniczych z kręgu Politechniki Warszawskiej w rozwój architektury polskiej.
Zob.: Więcej informacji - Profesor Antoni Xiężopolski. Twórca polskiej szkoły budowy lokomotyw
Pod koniec 2015 roku , staraniem Biblioteki Głównej PW ukazała się , książka Zbigniewa Tucholskiego „ Profesor Antoni Xiężopolski. Twórca polskiej szkoły budowy lokomotyw.”
Doktor Zbigniew Tucholski od wielu lat zajmował się historią transportu kolejowego. W kręgu jego zainteresowań znalazły się także dokonania zawodowe i naukowe polskich inżynierów, zasłużonych dla powstania i rozwoju kolejnictwa. Ksiązka dostepna jest w Księgarni Oficyny Wydawniczej PW.
Zob.: Artykuł w Biuletynie BG PW
Popularyzacja nauki
Seminaria, wystawy
- 25.11.2015 – „Para zbliża odległości” - Seminarium popularno-naukowe połączone z wystawą planszową autorstwa Anety Majak i Andrzeja Paszke. Wydarzenie powiązane było ze 170 rocznicą „Wiedenki” (Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej), symbolem rozwoju i postępu polskiej myśli technicznej. Jednym z punktów spotkania była promocja książki Zbigniewa Tucholskiego „Profesor Xiężopolski. Twórca polskiej szkoły budowy lokomotyw” wydanej przez BG PW
Więcej o seminarium: - 21.04.2015 – Wąskie linie znów . Kres kolei wąskotorowych PKP w 2001 roku w obiektywie humanisty - wernisaż fotografii autorstwa Piotra Rudzkiego. Klimat świata, który minął współtworzyły zdjęcia, czytane fragmenty książki autorstwa Piotra Rudzkiego „Wąskie linie snów” oraz video-art. autorstwa Anny Marii Boros.
Więcej o wernisażu w Biuletynie BG PW
Akcje promowania otwartej nauki
Open Access Week
Co roku, w październiku, z okazji międzynarodowego Open Access Week, wydarzenia służącego propagowaniu otwartego dostępu do zasobów naukowych, edukacyjnych i kultury Biblioteka Główna wspiera ideę otwartości organizując okolicznościowe akcje. W 2015 Biblioteka wraz z Instytutem Informatyki Wydz. Elektroniki i Technik Informacyjnych zorganizowała II Ogólnopolskie Seminarium użytkownika oprogramowania uczelnianej Bazy Wiedzy OMEGA-PSIR. Więcej o wydarzeniu w Biuletynie BG PW