Baza Wiedzy
Repozytorium (Baza Wiedzy PW) powołane zostało Uchwałą Senatu nr 026/XLVIII/2012 dnia 21 listopada 2012r. Szczegółowe zadania określa Zarządzenie Rektora Politechniki Warszawskiej z dnia 29 stycznia 2014r. Akty prawne zobowiązują pracowników PW do rejestracji i archiwizacji utworów powstałych po 1 stycznia 2013r oraz ich udostępniania.
Baza zawiera też publikacje z wcześniejszych lat.
Baza Wiedzy PW prezentuje działalność badawczą naukowców Politechniki Warszawskiej społecznościom naukowym w kraju i za granicą i udostępnia wyniki tej działalności w formie publikacji, raportów czy też rozpraw doktorskich, a także informacje o kierunkach badań.
Integralną część Bazy Wiedzy PW stanowi repozytorium, które ewidencjonuje, archiwizuje i udostępnia treści publikacji. Oferuje dostęp do pełnych treści publikacji lub jeżeli jest to niemożliwe, podaje linki (DOI, URL) do tekstów źródłowych.
Repozytorium archiwizuje w wersji cyfrowej pełne teksty materiałów dokumentujących prowadzone prace, które obejmują: publikacje (artykuły, książki autorskie i redagowane, rozdziały), prace dyplomowe (inżynierskie, magisterskie, doktorskie) raporty, tłumaczenia, projekty, patenty, technologie. Do opisów publikacji przypisane są aktualnie obowiązujące reguły punktujące zgodne z rozporządzeniem ministerialnym. Dane te są także wymagane w centralnych systemach sprawozdawczych (POL-on, PBN-MS, ORPD).
W całej Bazie Wiedzy wprowadzany jest szereg dodatkowych funkcji i metadanych pozwalających głębiej zanalizować profile naukowców czy jednostek PW. Są to np. informacje o aktywności zawodowej naukowców (np. redaktor czasopisma, redaktor naczelny czasopisma, członkostwo w jednostce naukowej, organizacji, stowarzyszenia, komitecie programowym, udział w organizacji konferencji/seminarium, członkostwo we władzach organizacyjnych konferencji), osiągnięciach zawodowych (nagrody i wyróżnienia krajowe międzynarodowe, uzyskanie stopni i tytułów naukowych, specjalizacji, certyfikatów), wydawanych czasopismach, organizowanych konferencjach, wdrożeniach i efektach praktycznych opublikowanych patentów i produktów.
Baza Wiedzy PW zapewnia integrację z Google Scholar, Web of Science (WoS); obliczany jest również indeks Hirscha, podawany impact factor, cytowania wg Google Scholar oraz WoS. Zapewniono możliwość komunikacji z mediami społecznościowymi. Jedną z ważniejszych funkcji jest możliwość generowania raportów zarówno na potrzeby naukowców, władz uczelni jak i systemów zewnętrznych np. ministerialnych.
System działa na oprogramowaniu OMEGA-PSIR, powstałym w Instytucie Informatyki WEiTI PW w ramach projektu SYNAT.
Nadzorem nad merytoryczną i funkcjonalną poprawnością Bazy Wiedzy zajmuje się Oddział ds. Bazy Wiedzy (mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
Więcej informacji o Bazie Wiedzy PW znajduje się na stronie BW PW: repo.bg.pw.edu.pl
Bibliografia prac pracowników Politechniki Warszawskiej (obecnie baza archiwalna)
Zawartość bazy BIBLIO obejmująca publikacje wydawane od 1987 do 2012 roku, została przeniesiona do Bazy Wiedzy PW.
Na miejscu w Oddziale Informacji Naukowej są dostępne drukowane roczniki bibliografii za lata:
- 1944-1974
- 1975-1978
- 1979-1980
- 1981-1982
- 1983-1984
- 1985-1986
Prace doktorskie i habilitacyjne Politechniki Warszawskiej (obecnie baza archiwalna)
Baza DOKTO indeksuje prace doktorskie obronione w Politechnice Warszawskiej (jeśli praca została przekazana do zasobów Biblioteki Głównej na podstawie Zarządzenia nr 1 Rektora PW z dnia 10 maja 1972 roku ”W sprawie składania prac doktorskich i habilitacyjnych”). Począwszy od roku 1996 do większości opisów bibliograficznych prac załączono streszczenia w języku polskim (niektóre z prac zawierają streszczenia także w języku angielskim).
"Bibliografia (adnotowana) prac doktorskich i habilitacyjnych" za lata 1971 – 1997 w wersji drukowanej, dostępna na miejscu w Oddziale Informacji Naukowej. Bibliografia zawiera kompletne informacje dotyczące stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego, nadanych przez poszczególne wydziały PW. Do opisów bibliograficznych załączono streszczenia poszczególnych prac.
Zawartość bazy została przeniesiona do Bazy Wiedzy PW.
Web of Science
Web of Science to nazwa platformy wyszukiwawczej wydawnictwa Clarivate Analytics, na której zamieszczone jest kilka baz:
- Web of Science Core Collection
- BIOSIS Citation Index
- Current Contents Connect
- Data Citation Index
- Derwent Innovations Index
- Journal Citation Reports
- KCI-Korean Journal Database
- Medline
- Russian Science Citation Index
- SciELO Citation Index
- Zoological Record
Najbardziej znane i najczęściej wykorzystywane są tzw. indeksy cytowań, wchodzące w skład bazy Web of Science Core Collection:
- Science Citation Index Expanded – od 1945 r.
- Social Sciences Citation Index – od 1956 r.
- Arts & Humanities Citation Index – od 1975 r.
- Conference Proceedings Citation Index – od 1990 r.
- Book Citation Index – Science – od 2005 r.
- Book Citation Index – Social Sciences & Humanities – od 2005 r.
- Current Chemical Reactions – od 1985 r.
- Essential Science Indicators – od 2015 r.
Ponadto na zwartość Web of Science Core Collection składają się następujące indeksy chemiczne:
- Current Chemical Reactions – od 1985 r.
- Index Chemicus – od 1993 r.
Z poziomu platformy WoS można przejść m.in. do:
- InCites – narzędzia analizującego dane z bazy WoS
- Journal Citation Reports – bazy, w której można sprawdzić m.in. wartość wskaźnika Impact Factor dla danego czasopisma
- EndNote – narzędzia do zarządzania bibliografią, odpowiednik programów Mendeley i Zotero
- Publons – platformy wspierającej zarzadzanie procesami recenzji, a także gromadzenie i porządkowanie informacji o swoim dorobku naukowym przy użyciu identyfikatora ResearcherID
- Master Journal List – tzw. Listy filadelfijskiej
Platforma Web of Science jest dostępna z Listy E-baz (w zakładkach „Wszystkie zasoby” lub „Zasoby Elektroniczne”). Dostęp do bazy z terenu PW jest możliwy bez logowania, spoza PW – po zalogowaniu na konto biblioteczne.
Więcej na temat wyszukiwania cytowań można znaleźć w module 6 otwartego ekursu "Podnoszenie widoczności i cytowalności dorobku naukowego pracowników Politechniki Warszawskiej".
Scopus
Scopus to interdyscyplinarna baza wydawnictwa Elsevier, wykorzystywana jako źródło informacji o dorobku publikacyjnym. Dane ze Scopus są uwzględniane m.in. w rankingach – QS World University Rankings, The Times Higher Education World University Rankings, US News, Shanghai Ranking Consultancy, Perspektyw, a także w konkursach o granty na badania przyznawane przez National Science Fundation, European Research Council.
Baza zawiera następujące dane:
- cytowania publikacji od roku 1970,
- profile autorów oraz instytucji,
- opisy artykułów z czasopism, materiałów konferencyjnych, książek i patentów.
Baza Scopus jest dostępna z Listy E-baz (w zakładkach „Wszystkie zasoby” lub „Zasoby Elektroniczne”). Dostęp do bazy z terenu PW jest możliwy bez logowania, spoza PW – po zalogowaniu na konto biblioteczne.
Więcej na temat wyszukiwania cytowań można znaleźć w module 6 otwartego ekursu "Podnoszenie widoczności i cytowalności dorobku naukowego pracowników Politechniki Warszawskiej".
Google Scholar
Google Scholar to wyszukiwarka zasobów internetowych o charakterze naukowym. Przeszukuje, w przeciwieństwie do ogólnej wyszukiwarki Google, wyselekcjonowane zasoby o charakterze naukowym (recenzowane książki, czasopisma, materiały konferencyjne, abstrakty, streszczenia czy sprawozdania). Dostarcza także informacji o cytowaniach prac naukowych. Umożliwia założenie profilu naukowca. Profil Google Scholar Citations pozwala na zebranie w jednym miejscu informacji o publikacjach danego autora, o liczbie cytowań, wyznacza także automatycznie Indeks Hirscha.
Autorzy, którzy nie mają profilu Google Scholar Citations, a chcą sprawnie sprawdzić cytowania swoich prac mogą skorzystać z narzędzia Publish or Perish. Narzędzie bazuje na informacjach z Google Scholar. Umożliwia automatyczne wyznaczenie indeksu Hirscha dla zaznaczonych publikacji oraz pokazuje łączną liczbę cytowań.
InCites i SciVal
InCites oraz SciVal to narzędzia służące do analizy danych zawartych w bazach Web of Science oraz Scopus. Pozwalają one na porównanie dorobku naukowo-badawczego na poziomie dyscyplin, wydziałów oraz pomiędzy całymi instytucjami. Umożliwiają śledzenie wykorzystania czasopism w instytucjach. Wspierają procesy decyzje w kontekście wyboru optymalnego miejsca publikacji.
- InCites – źródłem danych jest Web of Science Core Collection
- SciVal – źródłem danych jest Scopus
Narzędzia dostępne są po zalogowaniu się – wymagane jest posiadanie osobistego konta na platformach Web of Science i Scopus. Osoby, które nie mają konta w bazie, mogą je założyć wybierając z menu opcję “Sign In”/ “Register”
Materiały instruktażowe:
- Profil autora w InCites (PDF)
- Profil autora w SciVal (PDF)
Więcej na temat tworzenia raportów można przeczytać w broszurach informacyjnych InCites i SciVal
Pytania i zamówienia na raporty generowane za pomocą omawianych narzędzi prosimy kierować na adres Oddziału Informacji Naukowej i Analiz Bibliometrycznych: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.