Jak poprawić cytowania z Google Scholar w Bazie Wiedzy PW

Jak poprawić cytowania z Google Scholar w Bazie Wiedzy PW? Wpływ posiadania profilu w Google Scholar

Analiza cytowań pracowników Politechniki Warszawskiej wykazała różnice w cytowaniach publikacji pracowników w Bazie Wiedzy PW i Google Scholar.

Na wybranych przykładach prezentujemy fakt, że liczba cytowań publikacji w Bazie Wiedzy jest znacznie niższa niż w Google Scholar. Sytuacja ta jest wynikiem braku profilu autora w Google Scholar lub nie upublicznienia go. W przypadku otwartego profilu w Google Scholar i umieszczeniu w nim prawidłowych opisów publikacji liczba cytowań jest porównywalna z Bazą Wiedzy .

W celu zapewnienia prawidłowych danych dotyczących cytowań w Bazie Wiedzy PW wskazane jest, aby autorzy publikacji założyli i upublicznili swój profil w Google Scholar a następnie podali redaktorom wydziałowym identyfikator z Google Scholar.

W tym celu w BWPW w profilu autora dodano nowe pole: identyfikator z Google Scholar, który może być wpisany przez redaktora wydziałowego. O identyfikatorze GS jest informacja na stronie bazy wiedzy: http://repo.bg.pw.edu.pl/index.php/pl/?option=com_content&view=category&layout=blog&id=78

Należy pamiętać, że aby zapewnić tę samą liczbę cytowań w Bazy Wiedzy PW i Google Scholar nie może być różnic w opisach publikacji pomiędzy bazą wiedzy i GS. Pod uwagę są brane następujące dane: nazwisko pierwszego autora, tytuł (ważna jest taka sama kolejność autorów a nawet znaki interpunkcyjne), rok.

Cytowania z Google Scholar w Bazie Wiedzy są podawane przy publikacjach (szczegóły) oraz w raportach tworzonych dla autora: raport dorobku, analiza bibliometryczna, raport do awansu zawodowego. Ze względu na ich wykorzystanie w wielu raportach należy zadbać o ich poprawność.